“Marka kent olacağız''

“Marka kent olacağız''
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, ''Kütahya'nın şemsiyesi marka kenttir, marka kent olacağız'' dedi.

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, ''Kütahya'nın şemsiyesi marka kenttir, marka kent olacağız'' dedi.
Çiftçi, Belediye Sosyal Tesislerinde düzenlenen 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müteşebbis Heyeti toplantısında yaptığı konuşmada, Kütahya'ya bu yıl şimdiye kadar 500 milyon liralık ilave yatırım geldiğini söyledi.
İlde inşaat sektörünün de fevkalade canlandığını ifade eden Çiftçi, şöyle konuştu:
''Kütahya'da eğitim, yol, turizm sektörünün döngüleri var. Yatırımlarda bunların etkisi büyük. Kütahya'nın şemsiyesi marka kenttir, marka kent olacağız. Kütahya denildiğinde, Türkiye Kütahya'yı bilecek, dünya Kütahya'yı bilecek. Bu marka kentin, turizm, eğitim, sanayi, maden gibi alt birimleri var. Mesela Özel İdareden bir kısım paramız önümüzdeki yıla devroldu. Programlanan işleri yapacak müteahhit ve işçi bulamadık. Demek ki Kütahya, devletin, hükümetin çok ciddi destekleriyle bu hale geldi. İnşallah daha da ilerleyeceğiz.''
Belediye Başkanı Mustafa İça ise 1. OSB'de 2004 yılına kadar arsaların yüzde 90'ı dağıtıldığı için davet edilen yatırımcıya verilecek arsa bulunamadığını hatırlattı.
Şehirle bağlantı yolunu bile sanayiciye yaptırdıkları bir dönemden bugün ''Acaba sanayiciye ne yapabiliriz?'' seviyesine geldiklerini anlatan İça, şunları kaydetti:
''2005'te devletimizin sağladığı Teşvik Yasası sayesinde Kütahya organize sanayide yeniden bir kabuk değiştirdi. O günlerde 200-300 kişilik istihdam sağlanan 1. OSB, bugün 5 bin kişileri bulan yepyeni bir istihdam kaynağı oldu. O gün için 10'a yakın sanayi kuruluşunun bulunduğu yer sayısı bugün 60'ı geçti. O gün geleneksel anlamda madencilik, seramik ve tekstil dışında yatırım yoktu. Ancak bugün bambaşka bir 1. OSB görüyoruz. Otomotiv yan sanayi olarak 5 tesis var. Örneğin Martur, hammadde üretiminden başlayıp tavanından koltuğuna, kumaşından plastik kalıplarına kadar her şeyi yapıyor. Yani otomotiv sanayi artık Kütahya'da yepyeni bir cazibe merkezi. Altyapıyla ilgili tekstili destekleyen önemli firmalar geldi. Hafif metal sanayi de var. Artık Valilik, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası olarak 1. OSB'den elimizi çekmeliyiz. Burası, sanayicilerin öz yönetiminde kendi ayaklarının üzerinde durmalı.''
Toplantıda, AK Parti Kütahya Milletvekilleri İdris Bal ve Vural Kavuncu ile müteşebbis heyetin diğer üyeleri hazır bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com