Marmara Belediyeler Birliği Olağan Genel Kurulu

Marmara Belediyeler Birliği Olağan Genel Kurulu
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş:

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerel yönetimlerin, demokratikleşme sürecinin kilit noktasında bulunduğunu belirtti.

Topbaş, Marmara Belediyeler Birliği 2014 yılı Olağan 1. Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin, ülkelerin gelişmesinde önemli ve etkin rol oynayan birimler olduğunu söyledi.

Yerel yönetimleri "yarı sivil toplum örgütleri" olarak değerlendiren Topbaş, halka rağmen farklı bir adım atması mümkün olmayan yerel yönetimlerin, şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışı ortaya koyduklarında ülkelerin gelişmesine önemli katkılar sunduğunu ifade etti.

Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde yerele verilen önemi gözlemlediklerini aktaran Topbaş, şöyle konuştu:

"Yerel yönetimler, demokratikleşme sürecinin kilit noktasında bulunmaktır. Farklı anlayışlara, kültürlere, inançlara eşit mesafede olarak, halkın yaşam alanlarını daha iyi hale getirmek, yaşamlarından mutluluk duyacakları seviyeye ulaştırmak ve kentin değerlerini kaybetmeden geleceğe yürüme adına önemli karar mekanizmalarıdır. 

İnsanoğlu, yeryüzünde var olduğu günden bugüne kadar birçok yerleşim ve yönetişim evrelerinden geçerek, bugün ileri demokrasi dediğimiz düzeye geldi. 2005 yılında, dünya nüfusu ve kırsal ve kent nüfusu dengelendi. 2005'ten bu yana kentteki nüfusun giderek arttığı, ağırlaştığı bir süreci yaşamaktayız. Gelecekte kent nüfusunun yüzde 60-70'ler aralığında olacağı üzerinde bütün görüşler hemfikir."

- "Yerel çıkarlar ön plana çıktı"

BM'nin kentlerin gelişmesiyle ilgili girdiği çalışmalar hakkında bilgi veren Topbaş, kent yaşamının daha kaliteli hale getirilmesi, yoksulluğun, kadın ve çocuk istismarının ortadan kaldırılması gibi mücadele kavramlarının ortaya konduğunu bildirdi.

Bunun da ağırlıklı olarak yerel yönetimlerle yapılması gerekliğini gündeme getirdiğini söyleyen Topbaş, dünyanın katılımcı bir yönetim anlayışını ortaya koyduğunu, yerel çıkarları ön plana çıkardığını dile getirdi.

Topbaş, "Özellikle bizler değişik siyasi partilerden siyasi kimliklerle halkın önüne çıkarak, yerel yöneticiler olarak yetkilendirildik. Yetkilendirilmemiz sonucunda bizim tüm halk katmanlarına eşit mesafede olarak ayrım yapmaksızın hizmet verme sorumluluğumuz var" değerlendirmesinde bulundu.

Yerel yönetimler arasındaki iş birliği, birlikte adım atma, uluslararası yerel diplomasi ile  hem dünya barışına hem ülkenin geleceğine katkı sunulabileceğini belirten Topbaş, "Ülkemizin bir kıta özelliği gösteren yapısı itibarıyla sadece Marmara bölgemizin farklılıkları değil, burada yapmakta olduğumuz her çalışmanın, Türkiye'nin başka noktasında yerel yönetime örnek teşkil ettiğinin de bilincindeyiz. Birliğin çatısı altında bulunan belediyeler sistemi, diğer belediyelere göre çok daha farklı gelişmişlik göstermekte" diye konuştu.

 Kent ve yerel diplomasinin çok önemli olduğunu vurgulayan Topbaş, "Başbakanımızın belediye başkanlığı döneminde, Atina belediye başkanı ile yaptığı yakın temaslı ilişki, Türkiye ile Yunanistan arasındaki buzları eritmesine ve yakınlaşmasına sebebiyet verdi" dedi.

- Altepe yeniden başkan seçildi 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe de Türkiye'de belediyeciliğin gelişmesinde birliğin önemli katkıları olduğunu söyledi.

Birliğin, yeni belediyecilik dönemine iddialı hazırlandığını belirten Altepe, "Türk belediyecilik sisteminin gelişmesi adına 2014-2019 icraat döneminde de yalnızca bölgemizde değil, Türkiye genelinde, bizi takip eden ülkeler nezdinde, spesifik ve tematik çalışmaların yanında, bölgesel, özellikle şehirlerin kalkınmasına yönelik çalışmalara da ağırlık vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Altepe, birliğin, belediyelere sunduğu hizmetleri, eğitim, uluslararası ilişkiler, proje danışmanlığı, üyeler arasında işbirliğinin artırılması ile basım ve yayım olarak 5 ana grupta değerlendirerek, yerel yönetimler ve belediyeler arasında işbirliği ile dayanışmayı geliştirerek, demokrasinin güçlenmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından yapılan seçimde tek aday olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığı'na yeniden seçildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com