Marmara'dan 'Gezi' sansürü

Marmara'dan 'Gezi' sansürü
Marmara Üniversitesi'nde Yüksek Lisans'a başvuran öğrencilere tehdit.

Bir öğrenci yüksek lisans başvurusuna gittiği Marmara Üniversitesi'nde 'Gezi Parkı'yla ilgili twitter'da ve facebook'ta yazdıklarını silmesi için tehdit edildi.

Hürriyet'ten Ayşe Arman'ın bugünkü köşe yazısında bahsettiği olayda Ayşe Arman'ın asistanı mezun olacağı okula yani Marmara Üniversitesi'ne yüksek lisans başvurusu için gidiyor ancak okulda görüştüğü hocası  ‘Eğer burada, yüksek lisans eğitimine kabul edilmek istiyorsanız, Facebook ve Twitter’da Gezi’ye dair paylaştığınız her şeyi sileceksiniz!’ diye uyarıda bulunuyor.

Marmara Üniversitesi'nin özellikle İletişim fakültesinde daha önce de buna benzer olaylar yaşanmış geçen seneki yüksek lisans mülakatlarında öğrenciler fişlenmişti.

Dekanlığın facebook'ta okul adına açılmış tüm sosyal grupları incelediğini de söyleyen hoca öğrencinin silmeyeceğini söylemesi üzerine ‘Sen bilirsin, o zaman başka üniversitelere başvurursun, bir sürü özel üniversite var." diye cevap veriyor.

Yaşanan bu olay da gösteriyor ki üniversitelerde de cadı avı başlıyor ve öğrenciler Gezi Parkıyla ilgili fişleniyorlar.

Ayşe Arman'ın yazısının o bölümü;

Asistanım, dün yüksek lisans başvurusu için, mezun olmak üzere olduğu üniversiteye, yani Marmara Üniversitesi’ne gidiyor.

Görüşmede hocası: ‘Eğer burada, yüksek lisans eğitimine kabul edilmek istiyorsanız, Facebook ve Twitter’da Gezi’ye dair paylaştığınız her şeyi sileceksiniz!’ diye uyarıda bulunuyor.
Asistanım da, ‘Bunun çok etkili olacağını sanmıyorum’ diyor.

Hocası, ‘Sen bilirsin, o zaman başka üniversitelere başvurursun, bir sürü özel üniversite var. Siz farkında olmayabilirsiniz ama Facebook’ta okul adına açılmış bütün sosyal gruplar dekanlık tarafından didik didik takip ediliyor!’ yanıtını alıyor.

Yani artık bu gençleri de fişliyorlar! Tıpkı kürtaj yaptıran, yaptırmak isteyen kadınları fişledikleri gibi!

Meydanlara çıkıp, ‘Baskıya, şiddete, zorla kabul ettirmek istediğiniz düşüncelerinize karşıyız!’ diye yüzlerine açıkça haykıran bu çocuklara karşı, kaçak dövüşüyor devlet!
Gencecik beyinlere, ‘Sizin eğitim hayatınızla oynarız!’ mesajı veriyor.

Ve maalesef, direnişten yana olmasına rağmen bu genç arkadaşımın annesi, ‘Sil hemen onları!” diyor kızına...

Başka çaresi olmadığı için... (Selma B.)

İnanılır gibi değil! Böyle bir sürü benzer durumla karşı karşıya kalıyoruz... Bu da bir dönem, inşallah geçecek... 
(MRO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com