"Marmaray bu haliyle açılırsa felaket olur"

"Marmaray bu haliyle açılırsa felaket olur"
Seçime yetiştirmek için insanların canına kastediyorlar

Bir hafta sonra açılacak olan Marmaray Projesi'nin hayati tehlike taşıdığı ortaya çıktı.

Projenin 12 yıllık Sinyalizasyon ve Haberleşme Sistemleri Uzman Baş Mühendisliği’nden 2008'de emekli olan Elektrik/ Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan mevcut haliyle Marmaray'ın büyük riskler taşıdığını açıkladı.

AKP hükümetinin seçimlere yetiştirme havesiyle tüm güvenlik zaaflarını hiçe saydığını söyleyen Akcan olası ölümlerin sorumlusunun iktidar olduğunu ifade etti.

29 Ekim'de açılacağı açıklanan Marmaray için emekli mühendisi "Marmaray Projesi aslında; Gebze’den Halkalı’ya bir bütündür ve parçalanmaması gerekmektedir." diyor. "Proje’nin Sözleşmesi CR3; BC1 Boğaz Tüp Geçit, CR2 Banliyo Araçlar, CR3 Banliyö Sistemleri adları ile anılan 3 ayrı ihalenin, yani 3 ayrı yüklenicinin, CR3 Yüklenicisinin sorumluluğu ve koordinasyonunda çalışarak hizmete alması için yapılmıştır." diyen Mühendis Rıza Behçet Akcan şu anda projenin bölünerek çalıştırılacağını ve bunun ciddi sorunlar yaratabileceğinin savunuyor.

Odatv'ye konuşan Akcan bölünerek yapılan Marmaray'da sinyalizasyon ve kumanda merkezinin sağlıklı çalışmayacağını bununda trenleri kontrol etmede problem yaratıp ciddi kazalara yol açabileceğini anlattı. Akcan, Anadolu yakasında 3 Avrupa yakasında 11 toplamda ise 14 km olan bir tünelde arıza çıkması halinde felaket yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Çünkü acil durumlar için Söğütlüçeşme ile Zeytinburnu banliyö istasyonlarında konuşlandırılacak Acil Durum Kurtarma Lokomotifleri hala gelmemiş.

SİSTEMİN GÜVENCESİ YOK, YOLCULAR ALLAH'A EMANET

Olası tehlikeleri madde madde sıralayan Elektrik/ Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan, 2002-2008 yılları arasında MarmaRay projesinin içinde Yüksel Proje Uluslararası A.Ş.’ye bağlı olarak Sinyalizasyon, SCADA ve Haberleşme Uzman Danışmanı olarak görev yapmış. Şu anki tehlilerin ciddi boyutlarda olduğunu anlatan Akcan olası bir kaza durumunda kimsenin sorumluluk almayacağını da belirtiyor.

"Böyle bir yapıdaki sistemi sigortalamış bulunan Sigorta Kuruluşu sorumluluk almak istemeyecek hatta yamalı bohça tarzında işletilmeye çalışılan tünel bölümünün demiryolu işletmeciliğini ya sigortalamayacak ya da çok yüklü bedeller talebi ile Yüklenici Firmalar grubunun karşımıza dikilmesine sebep olacaktır. Bir olay vukuunda sistemin Sigorta Firması yukarıda sıraladığımız sakıncalar nedeniyle tazminat ödemekten kurtulmuş olacak, mağdurlar yine Devletten yardım talep etmeye başlayacak, anneler gözyaşları içinde bu İmam Hacivatların ilgisini elde etmeye çalışacak." diyen Akcan tüm sorumluluğun makinistlere yıkılacağının altını çizirek şöyle devam etti;

"Bu da yetmezmiş gibi Yüklenici Firmalar Grubu sistem bütünlüğü bozuldu gerekçesi ile garanti kapsamının dışına çıkıldığı gerekçesi ile sorumluluklarını yerine getirmeyecek, yeni bir takım anlaşmazlıklar ortaya çıkacak, yine tahkime gidilecek belki Sözleşme bedeli kadar tazminat ödeme yükümlülüğüne girilecektir." (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com