Marmaray bugün seferlere başlıyor

Marmaray bugün seferlere başlıyor
Yapımı uzun süredir devam eden Marmaray projesi bugün saat 15.00’de açılıyor

Marmaray deniz altından tüp geçitle Üsküdar  ve Sirkeci duraklarıyla İstanbul’un iki yakasını bir birine bağlıyor.
 
Son durakları olan Kazlıçeşme ve Ayrılıkçeşme’yle Avrupa’yı, Asya’ya bağlayan Marmaray’ın toplam uzunluğu 13,6 kilometre.
 
Projenin tamamlanmasıyla birlikte 70 kilometrelik bir ulaşım ağı oluşması hedefleniyor. Ancak bu hatlar henüz devreye girmedi.
 
Büyük eleştiriler ve iddialar yöneltilen Marmaray projesi bugün Cumhuriyet Bayramı'nda saat 15.00’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve c tarafından açılışı yapılacak.  Hattın en büyük istasyonu olan Yenikapı durağı aktarma bölümü olarak planlandı.
 
Ancak projenin bölünerek açılması ve daha tam anlamıyla bitmemesi eleştirilere neden oluyor. Bu halde büyük bir risk taşıdığını belirten 12 yıllık Sinyalizasyon ve Haberleşme Sistemleri Uzman Baş Mühendisliği’nden 2008'de emekli olan Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan Marmaray’ın bu halde açılmaması gerektiğini savundu.

 
Ulaştırma Bakanlığı ise eleştirilere yanıt verdi ve tüm güvenlik önlemlerinin alındığı söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Umut Oran da konuyu TBMM gündemine taşıdı. Oran, “Marmaray’ın bazı bölümlerinde zeminde çökme olduğu ancak 29 Ekim açılışına yetişmesi için geçici çözümle dolgu yapılarak bu durumun görmezden gelindiği doğru mudur?” diye sordu.
 
MARMARAY'IN ÖZELLİKLERİ
 
Marmaray’ın ilk bölümünün açılmasıyla Üsküdar- Sirkeci arası 4 dakika, Ayrılıkçeşme - Kazlıçeşme 18 dakika sürecek. Bu güzergahın uzunluğu 13.6 kilometre.
 Asya yakasında 44.4, Avrupa yakasında ise 19.2 kilometrelik mevcut banliyö sistemi yenilenerek bu sisteme entegre edilecek. Böylece tamamlandığında Halkalı ve Gebze arası kesintisiz bir güzergah oluşacak.
Hattın toplam uzunluğu 76.3 kilometre.
Projenin yapımına 2004 yılında başlandı. Projenin 2009 yılında tamamlanması planlanıyordu.
Yarın açılacak istasyonlar şöyle: Ayrılıkçeşme, Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme. Bu istasyonların tamamı yeraltında bulunuyor. Hat Kazlıçeşme ve Ayrılıkçeşme’de yeryüzüne çıkıyor.
Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi ihalesini TGN ortak girişimi kazanmıştı. TGN konsorsiyumunun lider ortağı Japon Taisei Corporation idi. Konsorsiyumda yer alan diğer iki firma ise Gama Endüstri Tesisleri İmalat ve Montaj A.Ş. ve Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş. idi.
Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre 2 ile 10 dakika arasında sefer yapacak trenlerle saatte 75.000 yolcu taşınması bekleniyor.
Marmaray için yapılan yatırımın ise 5.5 milyar TL olduğu belirtiliyor.
Dünyanın en uzun deniz altı tüneli 1988 yılında inşa edilen, Japonya’nın en büyük adası Honshu ile bir başka adası Hokkaido’yu bağlayan 54 kilometre uzunluğundaki Seikan tüneli.
 İngiltere ve Fransa’yı birbirine bağlayan deniz altı tünelin uzunluğu ise 51 kilometre. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com