Marmaray dünya basınında böyle yer aldı!

Marmaray dünya basınında böyle yer aldı!
İki kıtayı denizin altında birleştirecek olan Marmaray, dünya basınında da ses getirdi.

Alman Der Spiegel Dergisi, internet sitesinden yayınladığı haberde 'Bir sonraki durak: Asya' başlığını kullanırken, ABD basını, proje için 'Birçok Osmanlı Padişahı'nın rüyasıydı' ifadelerine yer verdi.

"TÜRKLERİN BİR RÜYASI GERÇEKLEŞTİ"

 
Der Spiegel, Marmaray tüneliyle ilgili haberinde, "Türklerin bir rüyası gerçekleşti" ifadesini kullandı. İstanbul'un Avrupa ve Asya yakasının Boğaziçi'nin altından bir tünelle birleştirildiğini belirten Alman dergisi, bu projenin Türkiye'nin yeni gücünün sembolü olarak gösterileceğini ileri sürdü.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhuriyet'in 90'ıncı yılında Marmaray'ı açma sebebinin,  Türk halkına "tarihte elde ettikleri büyük başarıların" da hatırlatılmak olduğu öne sürüldü.

ABD BASINININ GÜNDEMİNDE DE MARMARAY VARDI

Marmaray projesinin hayata geçmesi, ABD'nin çeşitli gazete, televizyon ve internet sayfalarında yer buldu. Amerikan Televizyonu ABC, internet sayfasında  ''Türkiye'nin Asya ve Avrupa bölümlerini ilk defa demir yolu ile bağlayan tünel  açılıyor'' başlığıyla duyururken, tünel projesinin 150 yıl öncesinde bir Osmanlı Sultanı'na ait olduğunu belirtti.
 
Televizyon kanalı, Marmaray'ın ülke ekonomisinin canlılığına katkıda  bulunduğunu belirtirken, halkın bir kesimi tarafından protesto edildiğine de  değindi.

Wall Street Journal'ın  (WSJ) üç gün önce, '' Dünyanın en derin  batırma raylı tüneli açılıyor'' başlığı ile ön haber olarak duyurduğu açılış haberi bugün, ''Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasında yeni tünel bağlantısı''  şeklinde tekrar verildi.
 
WSJ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen tünel  projesi için, ''Bir çok Osmanlı hükümdarının rüyasıydı'' ifadesini kullanırken,  ''Tünelin tamamlanması hükümetin on yıl süren ekonomik başarı hikayesinin bir  delili olmuştur'' cümlesine yer verdi.
 
Amerikan gazetesi WSJ, bununla birlikte, Türkiye'nin 3. Köprü, 3.  Havalanı ve Kanal İstanbul gibi dev projeleri de gerçekleştirmek istediğini belirtirken, bu projelerin getireceği borç yükünün hükümetin bütçesini  zorlayabileceği görüşüne yer verdi.
 
ABD'nin en meşhur internet gazeteleri arasında yer alan Huffington  Post isimli medya kuruluşu da Marmaray açılışını birinci sayfadan görenler  arasındaydı.
 
İnternet gazetesi, Marmaray  hakkında detaylı teknik bilgilere yer verirken, deprem bölgesi olan İstanbul'da  bazı endişeleri de beraberinde getirdiği bilgisini aktardı.
 
Huffington Post da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali  Yıldırım'ın, tünelin 9.0 büyüklüğündeki bir depreme dayanacak güçte inşa edildiği  şeklindeki açıklamasına yer verdi.

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com