Marmara'yı tükettiler

Marmara'yı tükettiler
Marmara Denizi'nde 250'nin üzerinde canlı çeşidinin olması gerekirken artan kirlilik nedeniyle canlı çeşitliliği her geçen gün biraz daha azalıyor.

Kirliliğin boyutlarını ortaya çıkarmak için çalışmalar yürüten MAREM ekibinin lideri hidrolog Levent Artüz, denizden çıkarılan canlılar arasında yalnızca 8 türe rastlandığını söyledi. Artüz, bunun nedeninin sanayi sularının Marmara'ya verilmesi, atık su tesislerinin yeterli çalışmaması ve İSKİ’nin deşarj çalışmaları olduğunu belirtti.

Marmara Denizi’nde 250’nin üzerinde canlı çeşidinin olması gerekirken kirlilik nedeniyle çeşitliliğin her gün biraz daha azaldığı belirlendi.

Sevinç-Erdal İnönü Vakfı bünyesindeki Marmara Denizi’nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi Projesi (MAREM) ekibi, Yassıada açıklarında mikrobiyolojik canlıların denize verdiği zararı göstermek amacıyla kirlilik oranını ölçtü. Denizde çok az miktarda dilbalığı, mırlan, karides, yengeç, mazak, asidiye çıkarılırken, normalin üzerinde deniz- kestanesi olduğu görüldü. Hidrolog Levent Artüz, “Eskiden Marmara Denizi’nde 124 adet ticari öneme sahip balık türü varken bugün neredeyse balık türü kalmadı” dedi. Artüz, bunun nedeninin sanayi sularının çoğunun Marmara’ya verilmesi, atık su tesislerinin yeterli çalışmaması ve İSKİ’nin deşarj çalışmaları olduğunu söyledi.

Bahçeşehir Üniversitesi’nden Hatice Eser Ökter de, Menekşe ve Silivri plajlarının hastalık saçtığını belirterek bu plajlarda yapılan deşarj çalışmalarının kirliliği artırdığını söyledi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com