Marmaris Limanı'nı Büyütme Projesi

Marmaris Limanı'nı Büyütme Projesi
Limanın büyütülmesine ilişkin yürütmenin durdurulması kararının iptali için açılan davayı Danıştay karara bağladı- Marmaris Liman İşletmeciliği AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tugay: "Bu davanın neticesini Marmaris Belediye Başkanının kamuoyuna açıklamasını ric

Marmaris Liman İşletmeciliği AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Tugay, Danıştay'ın, Marmaris Limanı'nın büyütülmesiyle ilgili imar planı davasını karara bağladığını bildirdi.

Aynı zamanda AK Parti Marmaris Belediye Başkan Adayı olan Tugay, bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, 2005 yılında başlayan ve limana 300 metre uzunluğunda yeni bir iskele yapılmasını öngören plan değişikliğiyle ilgili 16 bakanlık ve genel müdürlük, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Genelkurmay Başkanlığından onay çıktığını ifade etti. Tugay, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun da olumlu olduğunu kaydetti.

Bu planın sahibinin Türkiye Denizcilik İşletmeleri, koordinatörünün ise Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğunu belirten Tugay, "Büyütme projesinin Marmaris Liman İşletmeleri ile bir ilgisi yok çünkü biz limanda kiracıyız" dedi.

Bütün bu olurlardan sonra Marmaris Belediyesi'nin planın durdurulması için Danıştay'a müracaat ettiğini anlatan Tugay, şöyle konuştu:

"Belediyenin Danıştay'a sunduğu gerekçeler arasında 'Bu gemilerden çok yolcular çıkacak, Marmaris'te kalan turistlere plajlarda yer kalmayacak' ve 'Marmaris'in altyapısı aynı anda gelecek 5-10 bin kişiyi kaldırmayacaktır' gibi konular var. Danıştay bu gibi gerekçeleri dikkate alarak yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Denizcilik İşletmeleri de Danıştay Dava Daireleri Genel Kuruluna temyiz için dava açtı."

Davanın, 27 Haziran 2013'te neticelendiğini ifade eden Tugay, davanın taraflarının Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri ile Marmaris Belediyesi olduğunu bildirdi. Davanın neticesinin bu üç kuruma geldiğine işaret eden Tugay, "Bu davanın neticesini Marmaris Belediye Başkanının kamuoyuna açıklamasını rica ediyorum. Çünkü ben taraf değilim, açıklayamam" dedi.

2001 yılında yaklaşık 15 milyon dolar karşılığında 49 yıllığına kiraya verilen Marmaris Limanı'na aynı anda 4 kruvaziyerin yanaşabilmesi için 300 metre uzunluğunda ilave bir rıhtım yapılması için yaklaşık 9 yıl önce bir proje hazırlanmıştı. Projeyle ilgili imar planı değişikliği yapılmasını onaylayan Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine Marmaris Belediyesi dava açmış ve Danıştay, yürütmenin durdurulmasına karar vermişti.

Muhabir: Levent Kişi
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com