Marmaris'te "Türk gecesi" tepkisi

Marmariste Türk gecesi tepkisi
Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu üyeleri, ilçedeki bazı işletmelerde "Türk gecesi" adı altında düzenlenen eğlencelerin Türk kültürünü yabancı turistlere yanlış tanıttığını savundu

MUĞLA (AA) - Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu üyeleri, ilçedeki bazı restoran ve otellerde düzenlenen "Türk gecesi" eğlencelerine, Türk kültürünü yanlış tanıttığı gerekçesiyle tepki gösterdi. 

Marmaris Turizm ve Çevre Turizm Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında, her yıl 1,5 milyondan fazla turistin geldiği Marmaris'te garsonların ve aşçıların da katıldığı animasyon gösterilerinin kötü görüntüler oluşturduğunu söyledi.

Ersan, ilçedeki bazı oteller ile restoranlarda "Türk gecesi" adı altında yapılan eğlence ve animasyon gösterilerinin Türk kültürünü yansıtmadığını savundu. Türk kültürünün yabancı turistlere bu eğlencelerle yanlış tanıtıldığını ifade eden Ersan, "Aşçı bale yaparsa, garson dans ederse böyle eğlence de Türk gecesi de olmaz. Bu tür animasyonlar bizim geleneklerimize ve göreneklerimize uygun değil. Bu, gelen turiste de saygısızlıktır. Bu insanlarla turistler eğlendiremez. Bu bir kültür fakirliğidir" dedi. 

Bu konuda bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini dile getiren Ersan, kurallara uymayanların cezalandırılması gerektiğini öne sürdü. 

- "Her vatandaşın gürültüsüz bir dünyada yaşamaya hakkı var" 

Marmaris turizminin en önemli sorunlarından birinin gürültü kirliliği olduğuna işaret eden Ersan, Çevre Yönetmeliği gereğince okul ve huzerevi bölgelerinin "Çok hassas alanlar", konut bölgelerinin "Hassas alanlar", parklar ile spor tesisi bölgelerinin de "Az hassas alanlar" olarak sınıflandırıldığını bildirdi. 

Hassas alanlarda müzik yayını yapan disko, restoran ve otellerin yönetmeliğe uygun hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Ersan, "Her vatandaşın gürültüsüz bir dünyada yaşamaya hakkı var" ifadesini kullandı. 

Turistlerin fiziki ve sözle taciz edilerek alışverişe zorlanmasını "hanutçuluk" olarak adlandırdıklarına dikkati çeken Ersan, turizm sezonunun ilk günlerinde bu tür olumsuz manzaraların yeniden görülmeye başlandığını söyledi. Bu davranışların turiste, "Git, bir daha da gelme" demek olduğunu vurgulayan Ersan, bu konuda gerekli önlemlerin sezon başından alınmasını istediklerini sözlerine ekledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com