Mars hayali için dev roket

Mars hayali için dev roket
NASA, uzay yolculuklarında kullanılacak yeni bir dev roket tasarımının ayrıntılarını açıklamaya hazırlanıyor.

ABD yönetiminden üst düzey yetkililer, 35 milyar dolarlık yeni roket projesinin adını "Uzay Fırlatma Sistemi" olarak duyurdu. Projeyle, 2030'lu yıllarda insanoğlunun Mars'a gitme hayalinin gerçekleşmesi bekleniyor.

Yeni tasarım, insanoğlunu Ay'a taşıyan sıvı yakıtlı roketleri hatırlatıyor. Ancak bu kez, roketler daha güçlü olacak ve bu sayede astronotlar daha uzağa seyahat edebilecek. Astronotlar, yeni roketin ucundaki bir kapsülde seyahat edecek. Yeni sistemin fırlatma denemelerine 6 yıl içinde başlanacak.

Yeni tasarımın boyutu, şekli ve sıvı yakıta olan bağımlılığı, yeni emekli olan kanatlı ve dev bir sıvı yakıt tankına monte edilmiş uzay mekiklerinden çok Apollo'yu andırıyor. Yeni roket projesi ayrıca, Bush yönetimi zamanında önerilen Ay merkezli katı yakıta dayalı roket projesinden bir dönüş anlamına geliyor.

Eski bir NASA yöneticisi olan Stanford Üniversitesi Profesörü Scott Hubbard, projeyi güvenilir sıvı yakıt teknolojisiyle "geleceğe dönüş" olarak nitelendirdi.
Obama yönetiminden bir yetkili, NASA'nın 2020 ve 2030'lu yılları kapsayan 15 yıllık bir dilim içinde her yıl bir roket yapmayı ve fırlatmayı planladığını söyledi. İlk insansız test uçuşu 2017'de planlanıyor. İlk astronot ekibi ise bu roketle 2021'de uzaya gidecek ve 2025'te ise dünya yakınındaki bir göktaşına inecek. Buradan ise, 2030'lu yıllarda Mars'a gidilmesi hedefleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com