Marş söyleyen eğitimciler hakim karşısında

Marş söyleyen eğitimciler hakim karşısında
AKP’yi protesto ederken Gündoğdu Marşı’nı söyleyen eğitimciler hâkim karşısına çıkıyor.

AKP’yi protesto eden eğitimcilere yöneltilen suçlamalar arasında Gündoğdu Marşı’nı seslendirmeleri de yer aldı.

Tire’de geçen yıl toplusözleşme hakkı için eylem gerçekleştiren Eğitim-Sen Tire Temsilciliği üyeleri, yarın hâkim karşısına çıkacak. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle yargılanacak eğitimciler, Gündoğdu Marşı’nı söyledikleri için de suçlanıyor.

Geçen yıl 5 Ekim’de Eğitim-Sen Tire Temsilciliği tarafından, 4688 sayılı yasada sendika ve toplusözleşmelere ilişkin grev hakkı bulunmamasını protesto etmek amacıyla eylem gerçekleştirdi. Yaklaşık 50 kişilik grup, Tire Öğretmenevi önünde toplandıktan sonra AKP ilçe binasına meşaleli yürüyüş yaptı. Bina önünde açıklama yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. Eylemin ardından 12 öğretmen hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Tire Cumhuriyet Savcılığı’nca yapılan soruşturma kapsamında, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri” ileri sürülen 12 öğretmen hakkında Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldı. Eğitimcilere yöneltilen suçlamalar arasında Gündoğdu Marşı’nı seslendirmeleri de yer aldı.

Eğitim-Sen Tire Temsilcisi Eyüp Aksoy, “Sesimizi duyurmak, tepkimizi dile getirmek için eylem düzenledik. Yasal olmayan bir yola başvurmadık. O gün, AKP Tire İlçe Teşkilatı’na doğru yaptığımız yürüyüş, yumurta atılacak gerekçesiyle 100’den fazla polis tarafından kesildi. Israrımız karşısında copla müdahale ettiler. Sonrasında oturma eylemi yaptık. Bu sırada Gündoğdu Marşı’nı söyledik. İddianamede marşı söylememiz de yer aldı. Yargılanmaktan korkmuyoruz” dedi.

Aksoy, yarın da saat 12.30’da yeni belediye binası önünde toplanarak AKP ilçe binasına yürüyeceklerini, burada Gündoğdu Marşı’nı söyleyeceklerini, daha sonra saat 14.00’te adliyede hâkim karşısına çıkacaklarını vurguladı.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com