"Mars'ı dünyalaştırmak kolay"

Marsı dünyalaştırmak kolay
İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şengör: "Merih'e (Mars) bakarsanız dünyamız gibi zengin bir atmosfere sahip fakat oksijen çok az. Merih'e bütün yapmanız gereken oraya gidip bitki ekeceksiniz. Ordaki karbondioksitle bitkiler coşarla

İZMİR (AA) - İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, Mars'ın dünya gibi zengin bir atmosfere sahip olduğunu fakat burada oksijenin çok az karbondioksitin ise yüzde 95 oranında olduğunu belirterek, "Merih'e bütün yapmanız gereken oraya gidip bitki ekeceksiniz. Ordaki karbondioksitle bitkiler coşarlar, gayet rahat yaşarlar, oksijen pompalamaya başlarlar" dedi.

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube'sinin Balçova Termal Otel'de düzenlediği etkinliğe katılan Şengör, gezegenler ve dünyanın oluşumu hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Dünyada zengin bir atmosferin olduğunu, en az 2,8 milyar yıldan beri fotosentez faaliyetinden dolayı oksijenin bulunduğunu anlatan Şengör, "Dünyadaki oksijen miktarı atmosferde yüzde 21. Dünyanın oksijeni sürekli bir çizgi izlemiyor. Dünyanın üzerindeki yaşam, oksijenin ne kadar olacağını tayin ediyor, karbondioksitte aynı şekilde. Ama bugün biz karbondioksite insanlar olarak ciddi müdahale ediyoruz. Bu bizim başımızı belaya sokacak. Bu bizi Venüs durumuna dahi düşürebilir. Dolayısıyla dünyayı yöneten politikacıların bunu anlaması lazım" diye konuştu.

 

- "Mars'ı dünyalaştırmak kolay" 

Mars'ın özelliklerinin dünyaya benzediğini, bu gezegeni dünyalaştırma projesinin olduğunu dile getiren Şengör, şöyle konuştu:

"Merih'e (Mars) bakarsanız dünyamız gibi zengin bir atmosfere sahip fakat oksijen çok az. Son derece az bir oksijen miktarı var. Karbondioksit bol bol var. Yüzde 95 karbondioksit. Bu bizim için büyük bir şans. Merih'i dünyalaştırmak kolay. Merih'e bütün yapmanız gereken oraya gidip bitki ekeceksiniz, ordaki karbondioksitle bitkiler coşarlar, gayet rahat yaşarlar, oksijen pompalamaya başlarlar. Tek sıkıntı basınç farkı."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com