Mars'tan 34 Yıl Geç Gelen Keşif

Mars'tan 34 Yıl Geç Gelen Keşif
Mars yüzeyinde organik element bulunduğu keşfedildi. Yalnız 34 yıl gecikmeli olarak...

NASA'nın Viking 1 uzay aracı 1976 yılının 20 Temmuz tarihinde Mars'a indiğinde, göreve büyük umutlar bağlanmıştı. Araç. İçinde organik maddenin de bulunduğu örnekleri toplamayı başardı. Fakat NASA uzmanları bu organik maddelerin Dünya'dan bulaştığını düşündüler. Fakat 34 yıl sonra yürütülen yeni deneyler durumun düşünüldüğü gibi olmadığını ve Viking sondasının aslında Mars'ta son derece kuru bir bölgeye iniş yaptığını gösteriyor.

NASA'nın Ames Araştırma Merkezi'nden Christopher McKay, 30 küsür yıllık dosyanın yeni gerçeklerle birlikte çözüldüğünü söylüyor, 'Viking organik maddeleri gerçekten de Mars'tan topladı.'

Keşif, 2008 yılında diğer bir Mars sondası olan Phoneix'in iniş bölgesinde perklorat adı verilen ve oksijenle patlayan güçlü bir bileşiğin bulunmasıyla gündeme geldi. Bunun üzerine bilimciler, Dünya'nın en kuru ve Mars yüzeyine en çok benzeyen yeri olarak bilinen, Şili'nin Atacama Çölü'ndeki deneylerine başladılar. Bölgede Viking'in bulduğuyla aynı olan, yanmış organik maddelerin izlerine rastlandı.

Bunun üzerine yapılan deneyde, besin barındıran çok küçük miktardaki su mevcut Mars toprağına eklenmiş ve toprak üzerinde kalan besinin kısa süre içinde metabolize edildiği fark edilmiş.

McKay, organik madde varlığına işaret eden bulgunun, Mars'taki yaşama dair bir kanıt olmadığını ve sadece organik elementlerin varlığını gösterdiğini söylüyor, 'Fakat zamanında bu maddelerin Dünya'dan karıştığı şeklindeki yanlış görüş gündeme gelmemiş olsaydı Mars görevleri için bir 20 yıl beklenmesi gerekmeyecekti.”

NASA bulgular üzerine Kasım ayında konuya odaklanan yeni bir görevin hazırlıklarına başlamış durumda.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com