Martin Schulz'un İsrail ziyareti

Martin Schulz'un İsrail ziyareti
Avrupa Parlamentosunda Başkanı Schulz:''Knesset'te Avrupa Parlamentosu'nun pozisyonu ortaya koymaya yükümlüydüm.Tabii ki sadece herkesin hoşuna gidecek şeyleri söyleyemem. Tartışmalı şeyleri deaktarmak zorundayım''

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, İsrail parlamentosu Knesset'te yaptığı konuşmasına ilişkin, ''Knesset'te Avrupa Parlamentosu'nun pozisyonu ortaya koymaya yükümlüydüm.
Tabii ki sadece herkesin hoşuna gidecek şeyleri söyleyemem. Tartışmalı şeyleri de aktarmak zorundayım'' dedi.

Schulz, Welt gazetesine yaptığı açıklamada, Knesset'teki konuşması sırasında gösterilen tepkiden dolayı şaşkın olduğunu, aslında İsrail yanlısı bir konuşma yaptığını ifade etti.

Konuşması sırasında rahatsızlık çıkaran kişilerin katı tutumu olan partiden geldiklerini ve bunların kendilerini rahatsız eden her eleştirisel söze bu şekilde cevap verdiklerini işaret eden Schulz, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye de bu şekilde saldırıldığını hatırlattı.

Schulz, hükümet ile çok sayıda çeşitli Meclis üyesinin konuşmasını ayakta alkışladığına da işaret etti.

Knesset'teki konuşmasını Almanca yapan Schulz, ''Knesset'te Avrupa Parlamentosu'nun pozisyonunu ortaya koymaya yükümlüydüm. Tabii ki sadece herkesin hoşuna gidecek şeyleri söyleyemem. Tartışmalı şeyleri de aktarmak zorundayım'' ifadesini kullandı.

Schulz, Knesset'te dün yaptığı konuşmada Gazze'ye uygulanan abluka ile İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim politikasını eleştirerek, Gazze'ye karşı uygulanan ablukayı anlayabildiğini ancak ablukanın ekonomik gelişmeye izin vermediğini ve insanları umutsuzluğa götürdüğünü, bunun da aşırılar tarafından kullanıldığını ifade etmişti. Schulz, ablukanın daha fazla güvelik değil, daha az güvenlik oluşturduğunu belirtmişti.

Knesset'teki konuşmasında İsrail'in Batı Şeria'daki İsrail yerleşim birimleri inşa etmesinin barış müzakerelerine engel olduğunu vurgulayan Schulz, Filistinli bir gencin, "İsrailliler günde 70 litre, Filistinlilerin ise sadece 17 litre su kullanması nasıl olur?" sorusunu kendisine yönelttiğini ifade etti.

Bunun üzerine İsrail Ekonomi Bakanı Naftali Bennet ve ''Yahudi Evi Partisi milletvekilleri Schulz'a tepki göstererek, Meclis'ten çıkmışlardı.

Muhabir: Erbil Başay
Yayınlayan: Abdurrahman Fatih Tekcan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com