Masa tartışmasında yeni boyut!

Masa tartışmasında yeni boyut!
Beyoğlu Belediyesi'nden betonlu önlem!

Beyoğlu Belediyesi, Temmuz ayı sonunda özellikle Beyoğlu Asmalımescit'teki restoran ve barların önündeki masaları toplamış, esnaf ve sivil toplum örgütleri durumu protesto etmek için gösteriler düzenlemişti. Kamuoyunun tepkisi üzerine belediye bazı mekan sahiplerine sözlü olarak artık sokağa masa koyulamayacağını, masa yerine uzunluğu 70 santimetreyi geçmeyecek şekilde yerden en az 40 santimetre yükseklikte olması koşuluyla balkon yapılabileceğini bildirmişti. 

Milliyet'ten alınan habere göre, Beyoğlu Belediyesi'yle bölge esnafı arasında görüşmelerden bir sonuç çıkmazken, belediye şimdi yeni bir uygulamaya daha başladı.
 
Esnaftan alınan bilgiye göre 3 gün önce ara sokaklara beton dökmeler yerleştirildi. Söz konusu uygulama, kaldırıma masa koyma yasağına yeni bir boyut kazandırdı. Asmalımescit Mahallesi Ensiz Sokak çalışanları, kaldırım çalışmalarının sona ermesi ile 1.5 metrelik kaldırım yolunun yarım metreye düştüğünü söyledi. Beyoğlu Belediyesi yetkilileri ise eskiyen beton dökmelerin yenilenerek eski yerlerine yeniden yerleştirildiğini söyledi.
 
MISIR'DA ASMALIMESCİT KRİZİ

 
Türkiye'de “kontrolsüz yol işgali” gerekçesiyle başta Beyoğlu olmak üzere bar ve kafelerin sokaklara masa koymalarına getirilen yasağın bir benzeri Mısır'da uygulanmaya başlanınca polis ve vatandaşlar arasında çatışma çıktı.
 
Başkent Kahire'de polis ve ordu, kahvehanelerin futbol maçları sırasında kaldırımlara masa kurmalarını yasakladı. Mısır'ın en büyük futbol takımı Ahli ile Petrol Bakanlığı'nın sponsoru olduğu ENPPI arasında gerçekleşen maç sırasında polis, yasağı uygulamaya sokmak isteyince olay çıktı. Yüzlerce Mısırlı protesto düzenleyerek “Askeri yönetimden bıktık. Mısırlılar orduya soruyor; yemek ve güvenlik nerede?” sloganları attı.

Talaat Harb Meydanı'nda protestocular ile polis arasında çatışma çıkınca bu sefer de ordu müdahale etti. Meydana zırhlı araçlarla giren askerler, protestocular ile polisleri ayırdı. Bazı göstericiler meydanı terk ederek dağılırken, bazıları protestoya Tahrir Meydanı'nda devam etti. Mısır'da yönetimi geçici olarak elinde bulunduran Askeri Konsey'in son dönemde giderek artan bir şekilde olağanüstü hal yasalarına başvurmasına gösterilen tepkiler giderek artıyor. Hüsnü Mübarek'i deviren Mısırlıların en önemli taleplerinden biri olağanüstü hal yasalarının kaldırılmasıydı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com