"Masadan kalkacak olan AKP olacaktır"

"Masadan kalkacak olan AKP olacaktır"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri ve hukukçu vekilleriyle, parti genel merkezinde bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri ve hukukçu vekilleriyle, parti genel merkezinde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, yeni Anayasa çalışmaları konusunda CHP'nin masadan kalkmama iradesini yinelerken, "Masadan kalkacak olan AKP olacaktır. Çünkü onların Anayasa gibi bir derdi yok. AKP tek adam iktidarını pekiştirecek yasal düzenlemelerin peşinde" dedi.

Yaklaşık 3 saat süren toplantı basına kapalı gerçekleşirken, toplantıya 19 milletvekilinin katıldığı belirtildi.

Toplantıda, CHP'nin TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri 1 Ağustos'ta başlayacak müzakere sürecinde tartışılacak taslak maddelere yönelik olarak, Genel Başkan ve milletvekillerine bilgi verirken vekiller de kendi görüşlerini iletti. Edinilen bilgiye göre, hemen hemen bütün vekillerin söz aldığı toplantıda, "AKP'nin Anayasa yapma konusunda samimi olmadığı" görüşünün hakim olduğu belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun da "Biz masadan kalkmayacağız ancak AKP'nin samimiyetsizliği görülecektir ve masadan kalkacak olan AKP olacaktır. Çünkü onların Anayasa gibi bir derdi yok. AKP tek adam iktidarını pekiştirecek yasal düzenlemelerin peşinde" dediği öğrenildi. 

Kılıçdaroğlu'nun toplantıda ayrıca, Anayasa'dan önce darbe yasalarının temizlenmesini istediklerini ifade ederek, "Biz çağdaş olmayan, demokratik olmayan yasaların değiştirilmesini istedik. Bunlar Anayasadan daha kolay, AKP bunların hiçbirine yanaşmadığı gibi, kendi çıkarına yönelik yasalarla Türkiye'yi ne hale getirdiğini gördük. Bunu da ben kamuoyuna açıklamaya devam edeceğim" dediği belirtildi.

BAYKAL UYARDI

Toplantıya Antalya Milletvekili Deniz Baykal da katıldı. Baykal'ın da AKP'nin Anayasa değiştirme iradesinde olmadığı, bir oyalama taktiği olarak kullandığı görüşünü ilettiği ifade edildi. Baykal'ın "AKP halkın gözünden pek çok sorunu kaçırmak için, Anayasayla oyalamaya çalışıyor. Dolayısıyla bu konuda dikkatli olunması gerekir. AKP'nin samimiyetsizliği dikkate alınarak bu konudaki çabalar sürdürülmeli" uyarısında bulunduğu kaydedildi.

Toplantıda temel hak ve özgürlükler konusunun görüşüldüğü ifade edilirken, "vatandaşlık tanımı" konusunun ise gündeme gelmediği belirtildi. Toplantıda milletvekillerinin anadil konusunda genel görüş olarak resmi dilin, eğitim dilinin Türkçe olduğunu ve bu konuda kesinlikle taviz verilmemesi gerektiği görüşünü ortaya attıkları ifade edildi. Kılıçdaroğlu'nun da Anayasanın değişmez maddeleri ve üniter yapı konusunda herhangi bir tartışmaya girilmeyeceğini dile getirdiği öğrenildi.

Toplantıda din ve vicdan hürriyeti konusu da gündeme gelirken, milletvekillerinin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belli bir görüşün temsilcisi olmaması, çoğulcu bir yapıya kavuşması gerektiği konusunda mutabakat içinde olduğu kaydedildi.

GÜNEYDOĞU'DA MİTİNG

Toplantıda, Suriye'de yaşanan son gelişmeler de değerlendirilirken Güneydoğu'daki bazı illerde savaş karşıtı mitingler yapılarak, AKP'nin Suriye politikasının yanlışlığının anlatılması önersinde bulundu. Kılıçdaroğlu'nun da konunun yeni oluşturulacak Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) tartışılmasının ardından değerlendirileceğini ifade ettiği belirtildi.

Konunun Cumartesi günü yapılacak Parti Meclisi toplantısında da gündeme gelmesi beklenirken, CHP'nin Ramazan Ayının ardından Güneydoğu'daki illere ziyaretlerini sıklaştıracağı ifade edildi.  (EAK)

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com