Maskeli MİT'çi nasıl dinleme yaptığını anlatsın!

Maskeli MİT'çi nasıl dinleme yaptığını anlatsın!
Son günlerin en önemli gündem maddelerinden ikisi de internetle ilgili torba kanun ve gizli telefon dinlemeleri

TBMM’de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Türk Halkı’nın kaderini ilgilendiren kararlar alınıyor.

Son günlerin en önemli gündem maddelerinden biri de internetle ilgili torba kanun.

Söz konusu kanun tasarısı Meclis’te ele alırken CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu da bir istekte bulundu.

Aslanoğlu, dinlenme ve izleme konusunda merakını gidermek istediğini belirterek, ''Bunun için bir MİT mensubu, gerekirse maske takarak, nasıl dinleme yaptıklarını bize anlatsın'' dedi.

Meclis’te internette özel hayatın gizliliğinin ihlaline ilişkin durumlarda, Bakan'a doğrudan erişimi engelleme yetkisi tanıyan düzenleme kaldırıldı. Bu konuda yalnızca TİB Başkanı'na yetki verildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yeni düzenlemeye göre:

-Erişim sağlayıcının internet trafiğini en fazla 2 yıl saklayacağını,

-Kayıtların kötü amaçla kullanması halinde, 4 yıla kadar hapis cezası ile karşılaşacağını vurguladı.

Elvan, erişim sağlayıcıların, bu kayıtları 2 yıl sonra silmek zorunda olacağını, bunun denetleneceğini ifade etti ve şunları söyledi:

'' Vatandaş, internette kişilik hakkının ihlal edildiğini düşünürse, mahkemeye başvuracak ve mahkeme 24 saat içinde karar verecek.

Karar, erişimin engellenmesi yönünde ise mahkeme bunu Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderecek. Birlik de 4 saat içinde erişimi engelleyecek. Özel hayatın gizliliği suçunda, TİB Başkanının da erişim engelleme yetkisi olacak. Diyelim ki, Youtube'de sizin özel hayatınıza ilişkin saat 12.00'de bir video yayınlandı. 12.05'te TİB'e başvurdunuz. Yayının erişimi 12.06 itibariyle engellenmiş olacak''


İnternet kafelere ilişkin düzenlemeye de değinen Elvan, bu kafelerin, konusu suç teşkil eden içeriklere erişimi engelleyeceğini aksi halde internet kafelere 15 bin lira para, 3 güne kadar ticari faaliyeti durdurma cezası uygulanacağını bildirdi. Elvan, internet ortamında fuhuşun yaygınlaştığına da dikkat çekti ve ''İnterneti kullanarak bu işi meslek edinen gruplar var. Bu konuda tedbirler alıyoruz'' dedi. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com