Matbaacılarda "seçim" mesaisi

Matbaacılarda seçim mesaisi
Yaklaşan yerel seçimlerde tanıtım için afiş, broşür, poster, kitapçık ve kartvizit hazırlatan adaylar, matbaacıların iş yükünü artırdı

ADANA (AA) - ÖMER YILDIZ - Yaklaşan yerel seçimlerde adayın tanıtımı için afiş, broşür, poster, kitapçık ve kartvizit hazırlayan matbaacılar, talebi karşılamada zorlanıyor.

Yerel seçim sürecinin başlamasıyla belediye başkanlığı ya da muhtarlık için yarışan adaylar, seçmeni etkileme adına tanıtım ve reklama önem veriyor. Tanıtımı için afiş, broşür, poster, kitapçık ve kartvizit hazırlatan adaylar, matbaacıların yüzünü güldürüyor.

Adana Saatçi, Matbaacı, Tabelacı ve Camcılar Odası Başkanı Celal Konuş, AA muhabirine, seçim sürecine girilmesiyle işlerinin arttığını, bu durumun esnafı sevindirdiğini söyledi.

Parti genel merkezlerinin, önceki seçimlerde adaylarına, İstanbul ve Ankara'daki işletmelerle çalışmalarını istediğini öne süren Konuş, "Parti genel başkanları ve Sayın Başbakanımızla görüşerek, illerdeki müteşebbislere iş verilmesini talep ettik. Bu talebimizi olumlu karşılayan parti yetkilileri, adaylara, bulundukları bölgelerin firmalarıyla çalışmaları yönünde telkinde bulundu. Dolayısıyla bu seçim süreci, geçen seçimlere oranla bizler için daha verimli geçiyor" diye konuştu.

Odanın yaklaşık 230 üyesi bulunduğunu ifade eden Konuş, "Eski teknolojiyle çalışan matbaacılar da kazanıyor ama pastadan daha az pay alıyor. Teknolojisi iyi olan iş yerleri daha çok kazanıyor. Seçim döneminde kesin kazananlar matbaacılar oluyor. Seçimlerin getirdiği iş yoğunluğu nedeniyle fazla mesai yapmak zorunda kalıyoruz" dedi.

- "Seçimi kaybeden aday, ödemede zorluk çıkartıyor"

Bazı adayların, seçimi kazanma adına "varını yoğunu ortaya koyduğunu" dile getiren Konuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adaylar, yaptırdıkları iş karşılığında bize 3 ya da 5 ay vadeli çek veriyor. Esnafın cebinde zaten nakit yok. Esnaf da malzemesini alırken çeki, karşı tarafa veriyor. Aday kaybettiği zaman 'bittim zaten kardeşim, param olursa alırsın' diyor. Seçimi kaybedince ödemede zorluk çıkarıyor. Bu durumla karşılaşan esnafımız, geçmiş dönemde çok büyük sıkıntı yaşadı. Bu dönem inşallah böyle şeylerle karşılaşmayız."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com