Matematikle arası kötü ama 21 dil biliyor

Matematikle arası kötü ama 21 dil biliyor
New York'ta yaşayan Timothy Doner, 21 dil biliyor...

Ana dili İngilizce olan ve okulda Fransızca, Latince ve Çince de öğrenen 16 yaşındaki Yahudi genç, 2009'da İbraniceye başlamış. Ardından benzer bir dil olan Arapçaya "dalan"merak salan Doner'ın öğrenme aşkı, sırasıyla şu dillerle devam etmiş: Rusça, İtalyanca, Farsça, Svahili (Orta Afrika), Endonezyaca, Hintçe, Ojibve (Kuzey Amerika yerlileri), Peştunca, Türkçe, Hausa (Çad), Kürtçe, Yiddiş, Felemenkçe, Hırvatça, Almanca.

1 haftada Arapçayı söktü

Arapça alfabeyi dört günde, akıcı bir şekilde okumayı bir haftada öğrenen Doner, bir "hiperpoliglot". Yani çok fazla sayıda dili hızla öğrenip konuşabiliyor. Sadece bilgisayar yardımıyla ve yaz kurslarına giderek bunca dili öğrenebilen bu yetenekli insanların işlerinin internet sayesinde artık daha da kolaylaştığı belirtiliyor.
Matematikle aram kötü

New York Times'in haberine göre; sondan eklemeli dilleri merak ederek Türkçeyi öğrendiğini söyleyen Doner, "İnsanların normal olmadığımı düşünmesini istemiyorum. İnek bir öğrenci değilim. Matematiğe motive olamıyorum. Bu, stresle başa çıkmanın bir çeşit yolu" dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com