"Mavi" Alarm!..

"Mavi" Alarm!..
Daha önce Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Merkez Yerleşkesi ile kent arasında toplu taşımacılık hizmeti veren ve ''mavi otobüsler'' diye bilinen hatta çalışan otobüs işletmecileri, yeni otogarın hizmete girmesi ile birlikte çalışma güzergahlarının bel

Daha önce Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Merkez Yerleşkesi ile kent arasında toplu taşımacılık hizmeti veren ve ''mavi otobüsler'' diye bilinen hatta çalışan otobüs işletmecileri, yeni otogarın hizmete girmesi ile birlikte çalışma güzergahlarının belediye tarafından değiştirildiğini anımsatarak, Çevre Yolu yerine yeniden kent içinde çalışmak istemeleri üzerine Kütahya Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri tarafından 'kent içinde çalışamazsınız' demeleri üzerine zabıta ekipleri ile otobüs işletmecileri arasında tartışma yaşandı.

'Mavi otobüsler' diye bilinen hatta çalışan otobüs işletmecileri, zabıtalar tarafından araçlarının durdurulmasına tepki göstermeleri üzerine belediye yetkilileri olay yerine gelerek otobüs işletmecileri ile tartışmaya başladı.
Belediye yetkilileri; 'Kütahya Belediye Meclisi'nin almış olduğu karara göre 'mavi otobüsler' kendileri için belirlenen güzergahlarda çalışmak zorunda, bizde bu kararı uyguluyoruz. Belediye Meclisi'nin kararı kanunlara ve yasalara uygun onun için 'mavi otobüsler'in kendileri için belediye meclisi tarafından belirlenen güzergahlarda çalışmaları gerekiyor.'
Kütahya Laleli Camii karşısında mavi otobüs işletmecileri ile zabıta arasında yaşanan gerginlik üzerine olay yerine polis ekipleri de sevk edildi.
Otobus işletmecileri; 'Şu anda para kazanamaz durumdayız ve insanlara hizmet vermeye çalışan bir grubuz. Üniversitenin faaliyete başlamasından sonra 1995 yılından itibaren Kirazpınar, Civli, Andız köylerine ait dolmuş işletmecilerine yerleşke ile kent merkezi arasında toplu taşımacılık hakkı bize verildi. '1995'te kurulan mavi otobüslerin kooperatifi, 2005'e kadar dolmuşlarla üniversite ve şehir merkezi arasında taşımacılık yaptı. 2005'te Belediye Başkanımızın önerdiği protokolü kabul ettik ve 3 dolmuş sahibi birleşerek bir otobüs satın aldı. Yani halk otobüsü statüsüne geçirildik, 90 minibüsten 30 otobüse düşürüldü. Sonradan ne hikmetse kırmızı otobüsler 'H' plakayken bizim plakalarımız normal plaka olarak devam ettirildi. (Siz köy kooperatifisiniz. Yeni otogar hizmete girdiğinde Çevre Yolundan üniversiteye gidip döneceksiniz) deniyor. Yeni otogardan şehir merkezine girmeden Çevre Yolundan gidip gelirsek, orada hiç ev yok. Bu uygulama bizim taşıma sektöründen silinmemiz anlamına geliyor. Biz uygulamanın adaletsiz ve haksız bir uygulama olduğunu devamlı dile getirdik. Yine de belirtiyoruz. Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bu mağduriyetimizin giderilmesi için yetkililerden, milletvekillerimizden, il başkanlarımızdan, Kütahya'nın kangren olan bu sorununu çözmelerini bekliyoruz' şeklinde isteklerde bulundular.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com