Mavi Marmara Anıtlaştı!

Mavi Marmara Anıtlaştı!
İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine düzenlediği kanlı saldırıda hayatını kaybeden 9 Türk için, İspanyol aktivistlerin girişimiyle Madrid'de anıt dikildi..

Gazze'ye insani yardım götürdüğü sırada uluslararası sularda İsrail askerlerinin kanlı saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybeden 9 Türk için İspanya'nın başkenti Madrid'de bir anıt dikildi. Mavi Marmara yolcuları arasında bulunan 3 İspanyol aktivistin başını çektiği proje, İspanya'daki sivil toplum örgütlerinin de destek vermesiyle hayata geçirildi. Madrid'in Leganes ilçesindeki Filistin parkına konulan anıtın dün gerçekleşen açılış törenine Türkiye'nin Madrid  Büyükelçisi Ender Arat, Filistin'in Madrid Büyükelçisi Musa Odeh, Leganes Belediye Başkanı Rafael Gomez Montoya, Madrid'de bulunan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Ahmet Emin Dağ ile İspanyol sivil toplum örgütü yetkilileri katıldı.

ANIT TRAJEDİYİ ANLATIYOR

Heykeltraş Roxanne Robinson ve Arevalo Beteta tarafından hazırlanan anıt,  Filistin'i tasvir eden yıkık dökük duvarların önünde masum bir çocuğun, insani yardım malzemelerinin yüklü olduğu “Mavi Marmara” gemisini sulara bırakmasını temsil ediyor. Törende konuşan  Emin Dağ, İspanya ve yardım faaliyetlerinde görev alan İspanyol aktivistlere teşekkür ederek, Filistin'e uygulanan ambargonun sadece Türkiye'nin değil, uluslararası toplumun sorunu olduğunu kaydetti. • HABER MERKEZİ        

Filistin'in haklarını savundular

Madrid'in Leganes ilçesindeki Filistin parkına yerleştirilen anıta, Gazze'ye Özgürlük filosunun, Filisitin halkının haklarını savunmak için bölgeye gittiğine işaret edilen bir kitabe de eklendi. Bu arada Gazze'ye yardım organizasyonda faal görev alan İspanyol aktivistlerin 2011'in bahar aylarında İspanya'dan Gazze'ye insani yardım yüklü 2 gemi göndermeyi planladığı da açıklandı.

AddThis Button BEGIN

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com