Mavi Marmara davası avukatlarından Gökdemir:

Mavi Marmara davası avukatlarından Gökdemir:
"Hollanda bize, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde davaya gireceğimizi bilmesine rağmen, vize vermiyor"

İSTANBUL (AA) - Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine Akdeniz'in uluslararası sularında düzenlenen saldırıya ilişkin davanın avukatlarından Cihat Gökdemir ve Ramazan Arıtürk'ün Birleşmiş Milletler Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcılığı ile yapacakları görüşme için gitmek istedikleri Hollanda'dan vize alamadığı belirtildi.

Hollanda'nın Lahey kentindeki UCM, 2010 yılında yapılan başvuru üzerine İsrail başbakanı, savunma bakanı, deniz kuvvetleri komutanı ve genelkurmay başkanı hakkında soruşturma başlatılması talebini içeren dosyayı inceleyerek, mağdur avukatları Gökdemir ve Arıtürk'ü görüşmek üzere çağırdı. 

Lahey'e gitmek için Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na vize başvurusunda bulunan Gökdemir ve Arıtürk, konsolosluktan olumsuz yanıt aldı. 

Avukat Cihat Gökdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mavi Marmara gemisindeki mağdur yolcuların ve aynı zamanda geminin bayrağını taşıdığı Komor Adaları'nın avukatları olduklarını ifade etti. 

İsrail saldırısından sonra gemide yaşanan mağduriyetleri UCM'ye taşıdıklarını hatırlatan Gökdemir, "Uluslararası Ceza Mahkemesi, kurum olarak Hollanda'nın Lahey kentinde. Birleşmiş Milletler'e bağlı birçok kurum farklı farklı ülkelere dağılmış durumda. Bu tür uluslararası kurumlar tarafından çağrılan ziyaretçilere, kişilere veya avukatlara, o kurumların bulunduğu ülkeler, vize kolaylığı sağlar. Çünkü, ziyaret amacı belli" diye konuştu. 

UCM'ye Mavi Marmara saldırısından sonra başvurduklarını vurgulayan Gökdemir, şöyle devam etti:

"Bu dönemde, Hollanda bize Mavi Marmara'nın avukatı olmamız ve Uluslararası Ceza Mahkemesine gideceğimiz için 3 yıllık vize verdi. 3 yıllık vizemiz 2013'ün kasım ayında bitti. Fakat, kasım ayından bu yana başvurularımıza rağmen, Hollanda bize, UCM'de davaya gireceğimizi bilmelerine rağmen, vize vermiyor. Biz kendilerine bütün evraklarımızı vermemize, avukat olduğumuzu bildirmemize, mağdur gemi yolcularının avukatı olduğumuzu bildirmemize rağmen vize vermiyorlar. Uluslararası mekanizmaların kuruluşlarının bulunduğu ülkeler, bu kuruluşlara gelen ziyaretçi veya görevlileri, vize vermeyerek engelleyemezler." 

 

- "Ticari davetiye istendi" 

 

Hollanda'nın kendilerinden son olarak ticari davetiye istediğini dile getiren Gökdemir, "Kendilerine, ticari amaçla gitmediğimizi, UCM'de devam eden davamız için gideceğimizi bildirdik. Bize mahkemeden davetiye de geldi. Davamız halen Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcılığı'nda. Başsavcılık bizi oraya görüşmek için davet etti. Ama hala vizemiz alınabilmiş değil" dedi.

Avrupa ülkelerinin Türk vatandaşlarına karşı vize uygulamasını keyfi hale getirdiğini anlatan Gökdemir, "Türkiye'den Avrupa ülkelerine bırakın turist veya gezme amacıyla gidecek olanları, bizim gibi görev amacıya gidecek avukatlara bile zorluk çıkarılıyor. Biz bunun mutlaka aşılması gerektiğini düşünüyoruz. Ve Hollanda'nın da Türk kamuoyuna karşı yaptığının uygun olmadığını düşünüyoruz. Eğer Hollanda, uluslararası bir mekanizmayı kendi topraklarında barındırdığı ve bu nedenle insanlara vize uygulamasında zorluk çıkartacaksa, lütfen UCM'yi kendi topraklarından çıkarsın. Daha kolay gidilebilecek bir ülkeye versinler. Biz de rahat rahat gidip davalarımızı savunabilelim" şeklinde konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com