Mavi Marmara İçin Geri Adım Yok!

Mavi Marmara İçin Geri Adım Yok!
İsrail'deki yangın faciası, Tel Aviv-Ankara hattındaki diplomasiyi biraz olsun yumuşattı...

 Gönderilen yardım İsrail'i memnun ederken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Mavi Marmara'daki şartların kesinlikle devam ettiğini vurguladı.

Sayın Çelik İsrail'e yardım kararı ilişkilerin düzelmesi anlamında bir adım olarak algılanabilir mi?

Neticede orada 40 kişi hayatını kaybetti. Biz İsrail halkı ile İsrail hükümetini hiçbir zaman aynı kefeye koymadık. Bizim Türkiye'deki musevilerle de dünyadaki musevilerle de İsrail halkı ile de bir problemimiz yok. Ama bizim problemimiz İsrail yönetimiyle. Biz İsrail yönetimindeki yanlışlıkları eleştirdik bugüne kadar. Onun dışında bu yangın olayında Türkiye olarak zaten yapılması gerekeni yaptık, biz savaşta bile yaralı haldeki düşmanımıza yardım ederiz, yaralı düşmanımızı alır hastanemizde tedavi ettiririz. Bu tamamen insani bir durumdur."

Türkiye'nin yardımı İsrail'i memnun etti mi?

Diğer ülkeler, içlerinde Rusya da var, onlar İsrail'e yardım edemeyeceklerini bildirdiler. Hazır değillermiş... Ama biz hemen uçaklarımızı gönderdik. Bence çok da iyi oldu, olması gereken de buydu. Bu durum tabii ki tamamen insani bir durum, İsrail ile ilişkilerin bu aşamada düzelmesi mümkün değil"

Türkiye'nin Mavi Marmara'daki şartlarında bir geri adım söz konusu değil mi?

Hayır kesinlikle geri adım yok. Bizim Mavi Marmara sonrası İsrail'e koyduğumuz tavırda hiçbir değişiklik olmadı. Bu ilişkilerin düzelmesi için İsrail tazminat ödeyecek, özür dileyecek. Biz kan davası güden bir millet değiliz, İsrail gerekeni yaparsa, yanlışından dönerse ilişkiler düzelir ama dediğim gibi bu yardım olayıyla ilişkilerin düzelme konusu, kesinlikle birbirinden ayrılmalı. İsrail, Filistinlilere Gazzelilere yaptıklarından vazgeçerse o zaman ilişkiler eskisi gibi olur. Bu iki konu tamamen farklı katagorilerde ve birbirine karıştırılmaması gerekir. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com