Mavi Marmara Tam Bir Becerisizlik!

Mavi Marmara Tam Bir Becerisizlik!
Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle beraber olan Kılıçdaroğlu hükümetin dış politikasının da notunu verdi.

Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle sabah kahvaltısı yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sadece dış politika değil, iç politika konusunda da çarpıcı açıklamalar yaptı.

İşte CHP Lideri'nin açıklamaları:

DIŞ POLİTİKA KARNESİ:

Hükümetin dış politikasına 10 üzerinden 6 veriyorum. Zayıf da değil, iyi de. Ekonomi açısından 10 üzerinden 4. Kendisine benzeyen ülkeler arasında parasal bolluğu en kötü değerlendiren ülke oldu. AB süreci hızlı başladı, büyük umutlar yaratıldı. Bağış'ın “Fişi AB çeksin” lafı bende hayal kırıklığı yarattı. Ona da 10 üzerinden 4. Ortadoğu, Kuzey Irak ve Afrika açılımı 10 üzerinden 7. Ama demokrasinin gelişmediği, baskıcı rejimlerin olduğu ülkelerde işadamlarıyla yatırıma gidip istikrarsızlık nedeniyle sorun yaşaması Türkiye'yi zor duruma düşürdü.

İZİN VERMEZDİK:

Hükümetin dış politikada yaptığı en kötü şey, Mavi Marmara. Tam bir beceriksizlik. En iyi şey, Suriye ile vizelerin kaldırılması. Biz, Mavi Marmara'nın gitmesine izin vermezdik. Gazze'ye zaten Kızılay yoluyla yardım gidiyor. Geminin bayrağı, gemideki kişiler gibi birçok yasadışı işlem var konvoyda. Konvoya yasadışı izin verildi. İsrail'in 'gelmeyin' uyarılarına rağmen, 9 Türk öldü ve bunun sorumluluğu Türk hükümetine ait.

EL BEŞİR'E DE YAPSIN:

Başbakan'ın, Mübarek'e yaptığı çağrıyı doğal karşılıyorum. Başbakan'ın Mübarek'in çekilmesini söylemesi, halkların Türkiye özlemine destek veren bir söylem. Onların demokrasi özlemi duymaları, Türkiye'nin demokrasisini daha da güçlendirecek. Ama isteriz ki, Sayın Başbakan aynı çağrıyı, Sudan Devlet Başkanı El Beşir'e da yapsın.

ATATÜRK MODELİ:

Türkiye, ne kadar şikâyet etsek de, demokrasisi, insan hakları ile Ortadoğu ve İslam ülkeleri için rol model olabilir. Ortadoğu halkları Türkiye'yi örnek almak ister. Türk dizilerine gösterilen ilgi bunun bir yansıması. Ortadoğu'da AKP modeli özgürlük modeli olarak görülüyor. Ama bu bölgede Atatürk modeline de saygı duyulacağını düşünüyorum. Ama burada asıl paradoks, bizim yöneticiler Ortadoğu ve Arap ülkelerine benzemek istiyor.

YİNE GÖRÜŞÜRÜM:

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile telefon konuşmalarımız dinlemeye takılmış. Oktay ile partinin sorunları ve yol haritası ile ilgili birden fazla görüştük. Yargı reformuyla ilgili çalışmalarını içeren kalın bir dosya getirdi. Yeniden görüşmek isterse kapılarım hep açık. Yasa dışı dinlemelerin AKP döneminde olağanlaşmasını kabul etmemek mümkün değil. Başbakan'ın telefon konuşmalarını yazan 2 gazeteci Silivri'de. Benimkileri yazanlar Silivri'ye gidecek mi?

KABUL EDİLMEZ:

Roj TV'nin Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesi teklifinin ciddiye alınacağından emin değilim.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com