Mavi Marmara'nın İlginç Yansımaları!

Mavi Marmara'nın İlginç Yansımaları!
İsrail'in Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırının ardından bu ülkeye olan tepkiler farklı şekillerde ortaya çıkmaya başladı..

MAVİ Marmara'ya saldırılması sonrasında bunun uluslararası etkileri konusunda herkes birçok laf etti. Ancak bazı etkilerin, bizim beklediğimiz gibi daima direkt ve net olmayabileceğini de görmemiz gerekiyor. Dediğimi açıklamak için iki örnek vereyim.

Saldırı olduktan sonra İsveç'te liman işçileri sendikası, "İsrail'den gelen gemileri boşaltmayacağız" diyerek tavır almışlar.
Olay bu kadarla kalsa bir şey değil, tavır net ve beklenilen, sürpriz olmayan bir tavır.

Ancak işçilerin bu kararından sonra ülkenin güçlü öğrenci derneği federasyonu devreye girmiş ve tüm İsrail gemilerinin yükünü kendilerinin boşaltacağını söylemişler.

Bu iki bakımdan ilginç. Bu olayda işçilerin Türkiye'yi destekleyecek şekilde tavır almaları, olaylara daha düşünerek, daha entelektüel davranmaları beklenilen öğrencilerin ise İsrail'den yana tavır koymaları enteresan. İkinci olarak da işçi ile öğrenci dayanışmasının Avrupa'da tamamen çökmüş olduğunu gösteriyor bu olay. Türkiye, dış politikada uluslararası destek ararken bu tür karmaşık denklemleri artık düşünmek zorunda.

Olayı daha da ilginç yapan bir başka haber de İspanya'dan geldi. Bu ülkede yıllık olağan gay ve lezbiyen festivali düzenlendi. Bunun Avrupa'daki benzerleri arasında en büyüğü olduğu söyleniyor. Ve Mavi Marmara olayından sonra festivalin düzenleyicileri ilginç bir tavır aldılar. Festivale İsrail'den katılmak isteyen gruba izin vermediler. Gerekçe de İsrail'in Mavi Marmara'ya yaptığı saldırıydı.
Tabii şunu da vurgulamak gerekiyor; aslında kendi içinde gerçek bir demokrasi olan İsrail, Ortadoğu ülkeleri içinde gay ve lezbiyen haklarına saygılı olan tek ülke. Bu nedenle festival düzenleyicilerinin kararı onları çok şaşırtmış olmalı.
Görüyorsunuz, bir olayın yansımaları ne kadar ilginç ve karmaşık olabiliyor.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa ve Amerika'da gay ve lezbiyen hareketlerin temsilcileriyle görüşmeye acaba özel bir önem verse mi ki? Çünkü onların lobisi, dünyanın her tarafında çok etkili ve güçlü.

Serdar Turgut / Habertürk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com