Mavi Marmara'nın mağdurları ne dedi

Mavi Marmara'nın mağdurları ne dedi
Özgürlük Filosu'nda bulunan yolcuların avukatları BM'nin raporunu değerlendirdi...

Gazze Özgürlük Filosu yolcularının avukatlarınca, BM'nin Mavi Marmara raporuna ilişkin yapılan açıklamada, ''Mezkur rapor, her ne kadar hukuken yok olsa ve komisyon üyelerinin bazılarının tarafsızlığı şaibeli olsa dahi, İsrailli askerlerin aşırı derecede ve orantısız güç kullandığını ve sorumlu olduğunu kabul etmiştir'' denildi.

HUKUKİ SÜREÇ TAKİP EDİLİYOR

Avukat Ramazan Arıtürk imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, 31 Mayıs 2010'da Mavi Marmara ve diğer gemilerin aralarında bulunduğu Gazze Özgürlük Filosuna İsrail askerlerinin saldırısı sonrası oluşan hukuki sürecin uluslararası hukuk boyutunun filo yolcularının avukatlarınca takip edildiği kaydedildi.

BM Genel Sekreteri tarafından atanan soruşturma komisyonunun görevi ve nihai amacının, ''Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkileri ve bunun yanı sıra Ortadoğu'daki genel durumu olumlu anlamda etkilemek'' olduğu savunulan açıklamada, ''Amaç, iki ülke arasında uzlaşma sağlayabilecek bir rapor ortaya çıkarmaktır'' ifadesi kullanıldı.

PALMER RAPORU GEÇERSİZ

Açıklamada, şöyle denildi:

''Komisyon, Yeni Zelanda'nın eski Başbakanı Geoffrey Palmer'ın başkanlığında, başkan yardımcılığını Kolombiya'nın eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe'nin yaptığı, İsrail'den Joseph Cıechanove ve Türkiye'den emekli Büyükelçi Özdem Sanberk'in yer aldığı 4 üyeden oluşmuştur. Komisyonun raporunu yayımlaması için 4 üyenin oy birliği gerekir. Oy birliği olmazsa rapor hiçbir zaman resmi hale gelmez ve geçersizdir. Bu anlamda Palmer Raporu, komisyon tarafından hazırlanmış olmasına rağmen Türkiye tarafından kabul edilmediği için hiçbir hukuki geçerliliği yoktur.

Ayrıca, komisyon kurulduğu an mağdurların avukatları olarak, komisyon üyesi Alvaro Uribe hakkındaki çekincelerimizi BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a ve kamuoyuna yazılı olarak bildirmiştik. Zira, Uribe kamuoyunda da açık seçik olarak bilinen bir İsrail dostudur. Bu anlamda tarafsızlığı ve ne derecede bağımsız olduğu tartışmalıdır.

ORANTISIZ GÜÇ KABUL EDİLMİŞTİR

31 Mayıs saldırılarını yapanların işlediği hukuka aykırılıklar o kadar haksız ve ortada ki, mezkur rapor, her ne kadar hukuken yok olsa ve komisyon üyelerinin bazılarının tarafsızlığı şaibeli olsa dahi, bu haliyle bile İsrailli askerlerin aşırı derecede ve orantısız güç kullandığını ve sorumlu olduğunu kabul etmiştir.''

ASKERLERİN KİMLİK BİLGİLERİ ELİMİZDE

Açıklamada, saldırıları gerçekleştiren askerlerin bazılarının kimlik bilgilerinin şu an itibariyle avukatların elinde bulunduğu ve aleyhlerine, Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi dahil olmak üzere, her türlü ulusal ve uluslararası hukuki ve cezai takibatın müvekkiller adına yapıldığı vurgulanarak, ''BM Palmer Raporunun 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde kamuoyuna sızdırılmasını bizler, önce bir insan sonra da mağdur avukatları olarak derin bir üzüntü içinde karşılamaktayız'' denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com