Mavioğlu Gaspçı mı?

Mavioğlu Gaspçı mı?
Ertuğrul Mavioğlu tarafından 100 bin dolarının gasp edildiğini belirten İlyas Karataş “Ben mağdur oldum, onlar makam- mevki sahibi oldu” dedi.

Ertuğrul Mavioğlu'nun Radikal gazetesindeki görevinden istifasına neden olan yazının ardından, 24 sene önceki soygunun mağduru döviz bürosu sahibi İlyas Karataş, yaşadıklarını Yeni Akit'e anlattı.

“BİZİ MAĞDUR ETTİ, RADİKAL GAZETESİNE YÖNETİCİ OLDU”

Soygunun ardından işlerinin alt-üst olduğunu ve ticaret hayatının sona erdiğini ifade eden Karataş, “Soygunu yapan Ertuğrul Mavioğlu ve arkadaşlarını mahkemede teşhis ettim” dedi. Mavioğlu'nun örgüt ilişkilerini kullanarak yargı sürecini etkilediğini söyleyen Karataş, “Bizi mağdur edenler Radikal gazetesinde makam – mevki sahibi oldular, DGM'de kendimizi savunamadık, onlar Dev-Sol'dan bir grup militanla geldiler, avukat ordusu savundu onları. Biz mağdur olduğunuz gibi parasını bize emanet edenler de mağdur oldular. Bu olayın üzerine giden Akit gazetesinden Allah razı olsun. Akit'i kutluyorum. Adam medyanın göbeğindeydi, TV'lere çıkıyordu” diye konuştu.

“TİCARİ HAYATIMIZI BİTİRDİLER”

Karataş 24 yıl önce başına gelenleri şöyle anlattı: “İki kişi döviz büromuzu bastı, bir kişi de dışarıda gözetliyordu. Bizi etkisiz hale getirdiler. Beni bağladılar. İçlerinden uzun boylu olan Ertuğrul Mavioğlu idi. Ellerinde silah vardı. Silah ile beni etkisiz hale getirdiler ve bağladılar. Paramızı gasp etler 1987'de gerçekleşti olay. 100 bin dolar civarında gasp ettiler. Daha sonra bunlar yakalandı. 50 bin dolar civarında parayı bize geri iade ettiler. Ancak geri kalan 50 bin dolar bulunamadı. Dolayısıyla çok büyük bir mağduriyet yaşadık. Güvene dayalı ticaret yapıyorduk. Emanet paralarda vardı bizde… İş yaptığımız arkadaşlar tedirginlik yaşadı. İtibarımız sarsıldı. Kendimizi toparlayamadık. Tüm ilişkilerimiz altüst oldu. Bunlar bizim itibarımızı sıfırladılar. Kendileri de Radikal gazetesinde yönetici konumunda, koordinatör ve direktör konumunda çalıştılar.”

“MAHKEMEYİ ETKİLEDİLER”

Yargı sürecinde Mavioğlu ve soyguncu arkadaşlarının sol örgüt bağlantılarını kullanarak yargıyı etkilediklerini söyleyen Karataş, “Ağır cezada kendimizi savunamadık, onlar Dev-Sol'dan bir grup militanla geldiler, avukat ordusu savundu onları. Bizi 'provokasyon yapıyorlar' diye püskürttüler. Biz mağdur olduğunuz gibi parasını bize emanet edenler de mağdur oldular. Bu olayın üzerine giden Akit Gazetesi'nden Allah razı olsun. Akit'i kutluyorum. Adam medyanın göbeğindeydi, TV'lere çıkıyordu. Ertuğrul Mavioğlu ve arkadaşlarını mahkemede teşhis ettim” dedi.

DÖNMEZ'İN YAZISININ İLGİLİ BÖLÜMÜ

Projektörlerimizi yönelttiğimiz Mavioğlu'nun geçmişinde yok yok...
Gerçekten de her birisi “sen neymişsin be abi” dedirtecek cinsten.
Adam öldürmeden tutun da, döviz bürosuna silahlı baskına kadar pek çok iddia bulunuyor Mavioğlu hakkında...

İşte Mavioğlu'nun sır dolu geçmişinden satırbaşları:

* 20 Ocak 1980'de Ahmet Çetin Çavdar isimli tekstil işçisini sabah işe giderken yaylım ateşine tuttu. Çavdar vücuduna isabet eden 29 kurşun yarasıyla can verdi.

* 1986'da İstanbul'da aylık olarak yayınlanan 'Yeni Çözüm Dergisi'nin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. İddialara göre derginin amacı Dev-Sol'un gençlik yapılanmasını tekrar örgütlemek, kurmaktı. İlk sayısında komünizm propagandası yapıldığı gerekçesiyle, dergi hakkında dava açıldı.

* 1987'de Beyazıt Çarşısı döviz bürosuna silahlı baskın yaparak 30 milyon TL gasp etti.

* 1987'de örgüt evine yapılan baskın sonucunda Mavioğlu sahte kimlikle yakalandı. Örgüt evinde 24 tabanca, 1 makineli ve 91 dinamit ele geçirildi.

* 1987-1991 yılları arasında yeniden cezaevine girdi ve cezaevinde ölüm orucuna katıldı.

* 1989'da koğuş arkadaşları ile Bayrampaşa cezaevinden kaçmak için 50 metrelik tünel kazdıkları tespit edildi.

* 2003'te Küba Büyükelçiliği'nin desteği ile kurulan Jose Marti Küba Dostluk Derneği'nin İstanbul Şubesi kurucu üyeleri arasında yer aldı.

* DHKP-C Terör Örgütüne yönelik 2004 Şubat'ta gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen dokümanlarda, örgüt mensuplarının barınması için kullanılacak listede Mavioğlu'nun isminin, adresinin ve telefon numarasının yer aldığı saptandı.

Yeni Akit

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com