Maymunların hafızası insanlarınkinden daha iyi

Maymunların hafızası insanlarınkinden daha iyi
Yeni yapılan bir araştırmaya göre şempanzeler insanlardan daha yetenekli olabilir, en azından kısa süreli hafıza konusunda.

Maymunlar insanlardan daha mı akıllı? 
 
Bir Japon araştırmacı, Ayumu ismindeki, inanılmaz yeteneklere sahip bir şempanze ile ilgili bir videoyu American Association for the Advancement of Science (AAAS)’ın Perşembe günü yapılan yıllık toplantısında gösterdi.
 
Ekranda 1’den 9’a kadar rakamlar rastgele bir şekilde belirip kaybolduktan sonra, şempanze rakamların ekranda belirme sırasını ve ekranda çıktığı kesin bir şekilde hatırlıyordu. Kyoto Üniversitesi, Primatlar Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalışan Tetsuro Matsuzawa’ya göre, Ayumu 1’den 9’a kadar rakamları biliyor ve daha önce kendisine gösterilmemiş olmasına karşın küçükten büyüğe göre sırası ile rakamlara dokunabiliyor. 
 
Matsuzawa, az sayıda hayvanın bu türden yeteneklere sahip olduğunu ama bu durumun genelde, ortaya ciddi akıl sağlığı sorunları ile birlikte çıkan, savant sendromuna sahip insanlarda görüldüğünü, sıradan insanların bunu yapamayacağını söylüyor.
 
Öte yandan da, teste tabii tutulan altı şempanzenin hepsi de dokuz rakamın yerini ve sırasını hızlı bir şekilde hatırladığını da sözlerine ekliyor.
 
Bu inanılmaz kısa süreli hafıza/bellek, şempanzelerin, genellikle hızlı ve karmaşık kararlar almaları gereken vahşi doğada sağ kalmalarına yardımcı oluyor.
 
Şempanzeler için, sahip oldukları bu inanılmaz kısa süreli hafıza beslenmek amacı ile devasa ağaçların dalları arasında dolanmalarına ya da başka hayvanlarla rekabet ederken kararlar almalarına yardımcı oluyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com