Mazeret sınavları başladı!

Mazeret sınavları başladı!
28-29 Kasım’da 8’inci sınıflar için yapılan Merkezi Sistem Ortak Sınavlar’a katılmayan öğrenciler için düzenlenen mazeret sınavlarının ilk gün oturumu sona erdi

Saat 09.00′da başlayan sınavlar, saat 12.00′de tamamlandı. İlk gün oturumunda Türkçe, matematik ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin sınavları yer aldı.

Sınavda öğrencilere her ders için çoktan seçmeli 20 soru yöneltildi. Sınav süresi 40 dakika sınav arası ise 30 dakika oldu.

Mazeret sınavları, yarın yapılacak fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinin sınavları sonrası tamamlanmış olacak.

Sınavlara 45 bin 984 öğrencinin katılması bekleniyor. Öğrenciler, Bakanlıkça 818 merkezde sınava alınıyor. Sınavlarda yaklaşık 8 bin 42 öğretmen ve 2 bin 601 idareci görev yapıyor.

Mazeret sınavına giremeyen öğrenciler sınava katılmamış kabul edilecek. Sınavlara katılmayan öğrencilerin durumları, puanla değerlendirilmeyecek ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav adedi tam olarak alınacak.

TELAFİ SINAVLARINDA DA AYNI KURALLAR GEÇERLİ

Telafi sınavlarında da asıl sınavlarda uygulanan kurallar geçerli olacak.

Öğrenciler, sınav salonlarına, saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat, sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar bulunmaksızın alınacak.

Bunları bulundurduğu belirlenen öğrencinin sınavı, sınav kurallarının ihlali gerekçesiyle tutanakla geçersiz sayılacak.

Sınav bitiminden önce gelen tüm öğrenciler sınava alınacak, sınav bitmeden öğrenciler sınıflarından çıkmayacak. Geç gelen öğrencilere ek süre verilmeyecek.

Öğrenciler sınavlarda kendi kalem ve silgilerini kullanacaklar. Daha önce olduğu gibi polis tarafından üst araması yapılmayacak. Sabah 09.00’dan öğle 12.00’ye kadar sürecek sınavlarda her oturum 40 dakika sürecek ve öğrencilere 20’şer soru sorulacak. Her oturumun ardından yarım saat dinlenme arası verilecek. İlk gün Türkçe, matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisi sınavlarına, ikinci gün ise fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ile yabancı dil sınavlarına girecekler.

PYBS SINAVI YOK!

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8’inci sınıf öğrencileri ayrıca PYBS’ye girmeyecek, ortaöğretime yerleştirmeye esas puanıyla değerlendirilecek.

SONUÇLAR OCAK’TA AÇIKLANACAK

İkinci dönem Merkezi Ortak Sınavları ise 28-29 Nisan’da aynı derslerden yapılacak. İkinci dönem telafi sınavları da 10-11 Mayıs’ta uygulanacak. İlk dönem sınav sonuçları ocak, ikinci dönem sonuçları ise haziran ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından e-okul üzerinden yayımlanacak. Öğrencilere sonuç belgesi gönderilmeyecek. Sınav itirazları, sonuçların açıklanmasından en geç 5 iş günü içinde yazılı olarak Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK’e yapılacak.  (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com