MB'den 'faiz artırımı' sinyali

MB'den 'faiz artırımı' sinyali
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, "Faiz koridorunu genişletici yönde ölçülü bir adım 23 Temmuz 2013 tarihli Kurul toplantısının gündemine alınacaktır" dedi. Açıklamanın ardından güne 1,9551 seviyesinden başlayan dolar 1,9361 li

TCMB Başkanı Erdem Başçı yaptığı yazılı açıklamada, küresel düzeyde para ve maliye politikalarına ilişkin belirsizliklerin ve bunların yol açtığı oynaklığın yakın dönemde artış gösterdiğini belirterek, TCMB'nin bu gelişmenin Türkiye'de fiyat istikrarını ve finansal istikrarı bozmasına izin vermeyeceğini kaydetti.

Başçı, bu doğrultuda faiz koridorunu genişletici yönde ölçülü bir adımın 23 Temmuz 2013 tarihli Kurul toplantısının gündemine alınacağını aktardı.

 

Merkez Bankasınca ihracatçılara Türk Eximbank aracılığıyla sağlanmakta olan reeskont kredilerinin limitinin iki katına çıkarılacağını bildiren Başçı, "Bu yolla ihracatımıza daha fazla destek sağlanırken aynı zamanda net rezerv biriktirme hızımız artırılmış olacaktır" dedi.

Açıklamanın ardından 1, 9551 seviyesinden başlayan dolar 1,9361 liraya kadar geriledi.  İlk tepkinin ardından tekrar yükselişe geçen dolar/TL kuru saat 11.55 itibariyle 1,9435 liradan işlem görüyor.

İstanbul Borsası ise  yüzde 1,80 artışla 75,249.71 puana yükseldi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com