MEB liselerde Trafik Olimpiyatları düzenledi

MEB liselerde Trafik Olimpiyatları düzenledi
MEB, yılda bir milyonun üzerinde trafik kazasının yaşandığı Türkiye'de trafik güvenliğine dikkati çekmek için liseler arasında Trafik Olimpiyatları düzenledi-Olimpiyat öğrencileri, yaşadığı ilde trafik güvenliği konusunda özgün kampanyalar düzenleyece

SELMA KASAP - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yılda bir milyonun üzerinde trafik kazasının yaşandığı Türkiye'de trafik güvenliğine dikkati çekmek için liseler arasında Trafik Olimpiyatları düzenledi.

Bakanlık, 81 ildeki liselere yaptığı duyuruda, öğrencilerin yaşadıkları şehirde trafik güvenliği konusunda hazırlayacakları kampanyalarını 28 Şubat'a kadar bakanlığa ulaştırmalarını istedi.

Olimpiyat öğrencileri, yaşadığı ilde trafik güvenliği konusunda özgün kampanyalar düzenleyecek, bakanlık jürisi de en iyi kampanyayı seçecek.

MEB, geçen yıl 10 ilde 50 pilot okulda başlattığı Trafikte Gençlik Hareketi projesi kapsamında yürüttüğü Trafik Olimpiyatları'nı bu yıl 81 ildeki genel lise, imam hatip liseleri ve meslek liselerine yaygınlaştırdı.

MEB, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Goodyear Lastikleri arasında imzalanan iş birliği protokolüyle yürütülen Trafikte Gençlik Hareketi projesi, özellikle lise çağındaki gençlerde trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

-"İnsan, araç ve yol tema" olacak

MEB, Trafik Olimpiyatları ile lise çağındaki gençlerin trafik güvenliği konulu bir kampanya hazırlamalarını öngörüyor. Olimpiyatlarla lise öğrencilerinden, yaşadıkları yerlerde trafik güvenliği konusunda farkındalık ve bilinç oluşturmalarına katkı vermeleri amaçlanıyor.

Başvuru koşullarını karşılamak kaydıyla, liselerde okuyan bütün öğrenciler Trafik Olimpiyatları'na başvurabilecek. Trafik güvenliği konusunda insan, araç ve yol faktörlerinden herhangi biri üzerine herhangi bir konuda kampanya hazırlayabilecekler.

Liselerde Trafik Olimpiyatları'na katılmak isteyen öğrenciler takımlarını kuracaklar. Her takım danışman öğretmeniyle birlikte geliştirdiği kampanyayı, Trafik Olimpiyatları Kampanya Hazırlama Rehberi'nde sunulan yol, yöntem, bilgi ve tavsiyeler çerçevesinde anlatacak bir sunum hazırlayacak.

Trafik Olimpiyatlarına son başvuru tarihi 28 Şubat 2014 olarak belirlendi. Başvurular, 23 Nisan 2014 tarihine kadar bağımsız bir jüri ekibi tarafından değerlendirilecek.

Ön değerlendirme sonucunda ilk 10'a giren takımların üyeleri ve danışman öğretmeni, bağımsız ve alanında uzman isimlerden oluşacak final jürisine kampanyasını sunacak.

Final sunumları ve ödül töreni, ön değerlendirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, Mayıs ayı içinde belirlenecek bir günde yapılacak.

Muhabir: Selma Kasap
Yayınlayan: Şükran Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com