MEB'dan yine hatalı soru skandalı

MEB'dan yine hatalı soru skandalı
Bu sene ilk kez uygulanan TEOG sınavlarında Matematik ve Fen testlerinde birer soru MEB tarafından iptal edildi.

İki gündür devam eden Merkezi Ortak Sınavlar sona erdi.

Milli Eğitim Bakanlığı bugün matematik ve fen testinden birer sorunun iptal edildiğini açıkladı.

Matematik testi A kitapçığı’nda 12’nci, fen ve teknoloji testi A kitapçığında ise 3’üncü olmak üzere iki sorunun iptal edildi. MEB, bugün yapılan fen ve teknoloji, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil testlerinde müfredat dışı soru çıkmadığını söyledi.

FRAKTAL SORUSU İPTAL EDİLDİ

A kitapçığı 12, B kitapçığı 7. sorunun A ve D olmak üzere iki doğru cevabı bulunmaktadır. Fraktalın tanımında birbirini tekrar eden şekiller orantılı olarak küçülerek veya büyüyerek birbirini takip eder ifadesi varken A seçeneğindeki şekiller birbirini tekrar etmiyor ve üçgenler birbirinin benzeri değil. Ayrıca üçüncü adımda birinci adımdaki şeklin görünmesi gerekirken şekil görünmüyor. Bu soruda fraktal tanımına uyan tek seçenek C seçeneğidir. Diğer üç seçenek de fraktal tanımına uymamaktadır. Bu sebeple soru iptal edildi.

BİLİMSEL HATA SORUYU İPTAL ETTİRDİ

A kitapçığındaki 3. Soruda Orak hücreli anemi hastalığı vücut kromozomu ile taşınan hastalık olmasına rağmen soruda X kromozomu üzerinde taşındığı bilgisi veriliyor. Bu bilgi sorunun cevabını etkilememekle beraber bilimsel bir hatadır. Bu bilimsel hata neticesinde soru iptal edilmiştir.

İŞTE O SORULAR:


(LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com