MEB'de 2 büyük skandal daha!

MEB'de 2 büyük skandal daha!
Sınavdan soru kitapçığı çalındı, azınlık öğrencilerinin puanları yanlış hesaplandı.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı sınavlarda skandallar bitmiyor. MEB Almanca ve İngilizce cevap anahtarlarını karıştırark tarihi bir hataya imza atmıştı. Mahkemeden SBS'nin iptal edilmesi yönünde karar çıktı. 1 milyon 112 bin adayın gözleri MEB'in karara itirazının kabul edilip edilmeyeceğinde.
 
Bu senede kaldırılan SBS yerine yapılan TEOG'da 2 skandal daha yaşandı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almayan azınlık öğrencilerinin puanın eksik hesaplandığı gündeme gelmiş, yanlışı kabul eden Bakanlık bu sene için bir şey yapılamayacağını ancak gelecek sene durumun düzeltilebileceğini söylemişti. Ermeni veliler duruma MEB'e yazdıkları dilekçelerle itiraz ettiler.
 
Bakanlığa yazılı başvuruda bulunan Ermeni veliler puanlama sistemindeki haksızlık giderilmezse hukuki yollara başvuracaklarını ifade etmişlerdi. Ermeni velilerin avukatı Arif Nihat Alpay sorunun halledilmesi için öncelikle Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazılı başvuruda bulunduklarını belirterek şunları söyledi: "Şimdiye kadar herhangi bir geri dönüş alamadık. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından içinden çıkılamaz bir hale getirildi bu sınav sistemi. Zamanında gerekli önlemler alınmıyor. Yakında mahkemeye başvurumuzu yapacağız. Bizim mağduriyetimiz giderilirken diğer öğrencilerin de mağdur edilmeyeceği bir sonuç almak için çalışıyoruz."
 
SORU KİTAPÇIĞI ÇALINDI!
 
TEOG sınavını iptal ettirebilecek diğer bir olay da Elazığ'da yapılan TEOG Fen ve Teknoloji sınavından önce bir adet soru kitapçığının çalınmaış olması. Elazığ'ın Baskil İlçesi Vakıfbank Ortaokulu'ndaki sınavda dağıtılmak üzere gönderilen Fen ve Teknoloji dersi soru kitapçıklarının sayılması üzerine bir adet kitapçığın eksik olduğu tespit edilmişti. Bir kutunun içinde yer alan poşetin 15 santimetre kadar yırtılmış olduğu fark edildi. Kitapçığı kimlerin çaldığı ve sınavdan önce soruların kaç kişiye dağıtıldığı halen bilinmiyor. Elazığ'daki okul yöneticileri, kitapçığın kendilerine gelmeden Ankara'dan çalındığını iddia ediyor. Savcılığın yürüttüğü soruşturma devam ediyor. 1999'daki üniversite yerleştirme sınavında da sınavdan önce soruların çalındığı anlaşılmış ve sınav iptal edilmişti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com