MEB'in skandalsız sınavı olmuyor!

MEB'in skandalsız sınavı olmuyor!
CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın skandalsız sınavı olmuyor” dedi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan SBS'nin iptaliyle ilgili Ankara 18. İdare Mahkemesi’ne açtığı dava ile mahkemenin işlemin durdurulması yönünde karar verdiğini belirten Aydın Ayaydın, mahkemenin kararı ile 1 milyon 112 bin öğrencinin sıralamasının yeniden yapılmasının öngörüldüğünü belirtti.


“718 öğrencinin puanlarının değişmesi, 1 milyon 112 bin öğrencinin sıralamasını değiştirmesi gerekir. Bakanlık bunu tüm ikazlarımıza rağmen yapmadı. Genel sıralama değişmediği için birçok öğrenci girmesi gereken okullara giremedi, girmemesi gereken birçok öğrenci de girdi” açıklamasında bulunan Ayaydın, kendisinin konuyu Ankara 18. İdare Mahkemesi’ne götürdüğünü, kendisi dışında Defne Sena Uzuner isimli bir öğrencinin de aynı konuyla ilgili olarak bir dava açtığını söyledi. Ayaydın, “Defne Sena Uzuner’in dosyası benim dosyam ile birleştirildi. Yürütmenin durdurulmasına karar verilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı bu karara karşı itirazda bulundu. Bölge İdare Mahkemesi çok ilginç bir karar verdi, ‘Aydın Ayaydın’ın konuyla ilgili dava ehliyeti yoktur, öğrenci velisi değildir, herhangi bir zararı söz konusu değildir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın itiraz talebinin kabulüne’ diye bir karar verdi. Aynı dosyada diğer kararda, ‘Mahkemenin verdiği yürütmenin durdurulması kararı uygundur, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu kararı uygulaması gerekir’ deniliyor” diye konuştu.


“Ben 76 milyon insanın vekiliyim, insanların hakkını korumak benim görevimdir. 1 milyon 112 bin öğrenci ve ailesinin haklı taleplerini idari yargıya götürdüm” diyen Ayaydın, Bölge İdari Mahkemesi'nin kendisine, “Sizin dava ehliyeti yönünden bir hak kaybınız var mı?” diye sorduğunu, daha önce benzer mahiyette açtığı dava ile ilgili Danıştay’ın kendisinin dava ehliyeti olduğuna dair verdiği kararı dosyaya eklediğini açıkladı. Ayaydın, “Onları da anlıyorum, Bölge İdare Mahkemesi hükümetten çekiniyor” şeklinde konuştu.


Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilen bu kararı acilen uygulaması gerektiğini kaydeden Ayaydın, “Karar elime yeni ulaştı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1 milyon 112 bin öğrencinin sıralamasını değiştirmesi gerekiyor. Hiç topu taca atmadan, şu andan itibaren bu kararın gereğini bekleyen öğrenci için yeniden sıralama yapınız” ifadelerini kullanarak, öğrencilerin hak kaybına uğramaması konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.


Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçen ay açıkladığı TEOG puanlarının da hatalı olduğunu iddia eden Ayaydın, “TEOG sonuçları da SBS gibi hatalıdır. O da yargıya taşınacaktır. O konuyu da yargıya götüreceğim. Onların da iptali söz konusudur. Kasım ayında sınava giren öğrencilerin hem matematik, hem de fen bilgisinden birer soru yanlış. Din dersinden muaf olan öğrenciler vardır, onlar hiç dikkate alınmadı, onların da 2.5 puan eksik değerlendirilmeleri söz konusudur. Bu sınavın da iptal edilmesi gerekir” dedi. (SBK)

Akis

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com