Meclis araştırması istendi!

Meclis araştırması istendi!
CHP 'yolsuzluk komisyonu' kurulsun

CHP, 2003-2012 yılları arasında gerçekleştirilen tüm kamu alımlarının araştırılarak, yolsuzlukların tespit edilmesi ve etkin şekilde engellenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi gerekçesiyle Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, kamu alımlarının araştırılarak, yolsuzlukların tespit edilmesi için Meclis araştırması açılması talep edildi.

Önergenin gerekçesinde Kamu İhale Kurumu verilerine göre 2003 yılında mal ve hizmet alımları ile yapım işleri için kamu idareleri tarafından gerçekleştirilen alımların toplam tutarının 5.6 milyar iken, 2012 yılında 94.3 milyara ulaştığı belirtilerek şöyle denildi:

“Doğrudan temin yolu 2003 yılı içerisinde yapılan alımlar 365 bin 495 adet olup alım tutarları toplamı 981 milyon olarak gerçekleşirken, 2012 yılında bu rakam 10.6 milyara yükselmiştir. Doğrudan temin yönteminin ihale yapmadan kamu alımı gerçekleştirmek için çok sık kullanıldığı bilinmektedir.

2003 yılında kamu alımları hakkında toplam 252 şikâyet gelirken, 2012 yılında şikâyet sayısı 5 bin 282’ye yükselmiştir.

Tüm bakanlıkların ve bağlı kurum ve kuruluşların yaptıkları ihaleler yolsuzlukla mücadele için araştırılmalı, sorumluları belirlenmelidir.”  (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com