Meclis Başkanı Çiçek “Kötü başladık, iyi gitmiyoruz”

Meclis Başkanı Çiçek “Kötü başladık, iyi gitmiyoruz”
AKP'li İdare Amiri Salim Uslu’nun, CHP’li Kamer Genç’i kürsüden iterek indirmesini değerlendiren Meclis Başkanı Cemil Çiçek “Kötü başladık, iyi gitmiyoruz” dedi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AKP'li İdare Amiri Salim Uslu’nun, “İşgal ediyor” diyerek, CHP’li Kamer Genç’i kürsüden iterek indirmesinden duyduğu rahatsızlığı, Meclis’in yeni dönemini, “Kötü başladık, iyi gitmiyoruz” diye değerlendirerek gösterdi.

Çiçek, Kamer Genç’in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ı eleştirirken hakaret ettiği gerekçesiyle, TBMM Başkanlık divanının önerisi ve AKP milletvekillerin oylarıyla “Konuşmadan men edilmesi” üzerine başlayan tartışma ve sonrasına yönelik soruları şöyle yanıtladı:

Tartışmayı izleyebildiniz mi, nasıl değerlendiriyorsunuz?
İzleyemedim, kulise doğru geldiğim sırada meydana gelmiş. Kötü başladık, iyi gitmiyoruz, diyorum. Yemin krizi ile başladık, şöyle böyle o sıkıntıyı aştık. Ancak istediğimiz noktada değiliz.

Her noktada devreye giremem

Siyaset sert gidiyor, yumuşama için siz neler yapmayı düşünüyorsunuz?
Benden her noktada devreye girmemi isteyen, söyleyen, yazan, çizen çok. Tamam da Meclis Başkanı her noktada devreye giremez ki. Gruplarda kim, ne konuşuyor müdahale edemez. Atmosferde sertlik var, sorun biraz da bu grup konuşmalarından kaynaklanıyor. Benden çok şey bekleyenler şunu da görmeli: Benim uzattığım elin havada kalmaması gerekir,bir karşılığı olması gerekir. Pazartesi günü TBMM’de grubu bulunan partilerin grup başkanvekillerini, komisyon başkanlarını toplayacağım. Orada da durumu konuşacağız. Sonrasında ne yapılabilir bakacağız.

Yumuşama için liderler düzeyinde bir girişiminiz olabilir mi?
Grup Başkanvekilleri zaten onların temsilcileri. Ama dediğim gibi bir onlarla oturup konuşalım bakalım ne yapabiliriz, sonrasına tekrar bakarız. Ben üstüme düşen ne varsa yapmakta çekinmem, yeter ki karşılığı olsun, ilerleme sağlansın. Bakın son tartışmaya baktığımızda da karşımıza bir üslup sorunu çıkıyor. Üslupta başka yollar da kullanılabilir. Öyle ifadelerle meramını anlatırsın ki aynı sonucu alırsın, aynı etkiyi yaratırsın, belki daha da fazlasını. Yani nezaketle ifade ettiğin şeyler daha iyi sonuçlar yaratabilir. Ama hakaretle olmaz. Bunu halletmemiz gerekir.

Tutukluların işi zor

Yemin krizi bir şekilde aşıldı, ama ortada hâlâ tutuklu milletvekilleri sorunu var.
O konu zor görünüyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com