‘Meclis Başkanı olduğunu hatırla’

‘Meclis Başkanı olduğunu hatırla’
CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e, "İktidar partisinin değil, tüm Meclis'in Başkanı olduğunu ve milletin iradesini temsilen Meclis Başkanlığı koltuğunda oturduğunu hatırlamaya davet ediyorum" çağrısı yaptı.

 

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e yönelttiği üç yazılı soru önergesinin Meclis Başkanı Cemil Çiçek tarafından İçtüzüğe uygun olmadığı gerekçesiyle geri çevrildiğini belirterek, "AKP soru önergelerinden korkuyor, muhalefete sansür koyuyor" dedi.

Yazılı bir açıklama yapan CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, "Soru önergelerimin geri çevrilmesi rutin bir işlem midir, yoksa AKP'nin yeni dönemde TBMM'de uygulayacağı anlayışın ilk örnekleri midir" diye sordu. "Sansür, bakanlara mı ilişkindir, konulara mı" diyen Kesimoğlu, şöyle devam etti: "Soru önergelerimin üçü de İçişleri Bakanı'nadır ve önergelerimin geri çevrilmesi Sayın İdris Naim Şahin'in basının önünde hatalar yaptığı ve kamuoyunda kendisi hakkında kuşkuların arttığı bir döneme rastlamaktadır. AKP, aynı duruma düşecek bakanlarını, benzer sansür uygulamalarıyla Meclis Başkanı'nın koruması altına alacak mıdır? Sansür, bakanlara mı ilişkindir, konulara mı? Örneğin, partimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk aleyhinde açıkça eylem yapanlar, güvenlik güçlerince korunduğu gibi, AKP ve Meclis Başkanı tarafından da mı korunacaktır?"

Meclis Başkanı'na seslendi

"Meclis Başkanı yasamanın başında olduğunu unutup hükümeti ve hükümetin görevlisi gibi davranan valileri korumayı ilk görevi sayıyor" diyen Kesimoğlu, şunları kaydetti:
"Demokrasinin daha demokratik bir Anayasa yapmak iddiasıyla yola çıkan iktidar partisi eliyle nasıl katledildiğinin örneklerinden olan bu uygulamayı kamuoyunun dikkatine sunuyor, Meclis Başkanı Sayın Çiçek'i iktidar partisinin değil tüm Meclis'in Başkanı olduğunu ve milletin iradesini temsilen Meclis Başkanlığı koltuğunda oturduğunu hatırlamaya davet ediyorum."

(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com