Meclis, Halkbank'a Kutudaki Paraları Sordu

Meclis, Halkbank'a Kutudaki Paraları Sordu
Meclis KİT Alt Komisyonu üyeleri, 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda gündeme gelen Halk Bankası’nda denetim yaptı.

Başbakan Erdoğan 17 Aralık Operasyonu'nda Halkbank Genel Müdürünün evindeki ayakkabı kutularında çıkan 4,5 milyon dolar için Siz bu kutuların ne olduğunu nereden biliyorsunuz? demişti komik bir şekilde. Meclis KİT Alt Komisyonu üyeleri hem o paraları hem de İran-Altın-Halkbank arasında para hareketliliğini Halkbank'a sordu.

Süleyman Arslan'ın Genel Müdürlüğü'nü yürüttüğü Halkbank'ta denetim yapıldı

Meclis KİT (Kamu iktisadi teşebbüsleri) Alt Komisyonu üyeleri, 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda evinde ayakkabı kutuları içinde 4,5 milyon dolar çıkan Süleyman Arslan’ın genel müdürlüğünü yürüttüğü Halk Bankası’nda denetim yaptı. Komisyon üyeleri denetimde, İran-Halk Bankası-altın üçgeniyle ilgili hesap hareketlilikleri, yakın takibe alınan krediler, leasing işlemleri ile Halk Bankası’nın reklam giderlerinin nasıl dağıtıldığına ilişkin dosyaları talep etti.

Sayıştay ve BDDK yetkililerinin de hazır bulunduğu denetimde, talep edilen dosyaların 15 gün içinde alt komisyona gönderilmesi istendi. Yasal sürenin sonunda dosyaların gönderilmemesi halinde ise komisyon üyeleri, banka genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu hakkında Sayıştay Kanunu’nun 77.  ve KİT Kanunu’nun 7. maddesi gereğince suç duyurusunda bulunacak.

Halk Bankası’na yapılan denetime, AK Parti’den 7, CHP’den 4, MHP’den ise 1 milletvekili katıldı. İncelemeye katılan MHP Afyon Milletvekili Kemalettin Yılmaz, “Tabii ki, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonun un ardından medyaya yansıyanlar hakkında bilgi istedik. Özellikle, İran-Halk Bankası-altın üçgeniyle ilgili hesap hareketlilikleri ve bu ülkeyle yaşanan sıcak para transferi hakkında dosyaları istedik. 113 milyon TL takipte olan para olduğunu biliyoruz. Ayriyeten bir iki firmaya da 30-35 milyon TL’lik krediler verilmiş. Geri ödemeler ne durumda bunları sorduk.” dedi.

Kendilerine bu bilgilerin verilmemesi halinde bunun arkasında başka bir şey arayacaklarını dile getiren Yılmaz, “Hele de ticari sır kapsamında Meclis’e bir güvensizlik olursa yine arkasında başka şey ararız. Bir bilgisayar operatörünün bildiğini biz neden bilmeyelim?” şeklinde konuştu.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise rutin bir denetim yaptıklarını belirtti. Akar, “Biz banka yetkililerinden,  yakın takibe alınan kredilerin dosyalarını istedik. Son yıllarda bankanın reklam gideri 40 milyona çıkmış. Bunun dökümünü istedik. Özellikle yakın takibe alınan krediler için ‘ticari sır’ diyorlar. Ancak  mevzuat gereği bize vermeleri gerekir. Eğer bize verdikten sonra bizim tarafımızdan bir sızdırma olursa o zaman biz suç işlemiş oluruz.” ifadelerini kullandı. İstenilen dosyaların KİT komisyonuna verilmek durumunda olduğunu belirten Akar, “Halk Bankası’nın KİT Komisyonu’ndaki görüşmelerine kadar bu dosyaları bize vermezlerse o zaman suç duyurusunda bulunacağız.” dedi. (MCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com