Meclis yarın olağanüstü toplanacak

Meclis yarın olağanüstü toplanacak
MHP Grup Başkanvekili Halaçoğlu:

TBMM (AA) - ALİ HAKAN DER - MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, eski bakanlar hakkındaki fezlekeler konusunda, "Dosyanın milletvekilleri tarafından görülmemesi gizlilikle ilgisi olan konu değil çünkü milletvekillerinin bilgi sahibi olmadan oy kullanmasını kimse isteyemez" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nun yarın olağanüstü toplantıya çağrılmasıyla ilgili AA'ya değerlendirmelerde bulunan Halaçoğlu, fezlekelerin sadece Meclis'i değil, ülkeyi ve milleti ilgilendiren konu olduğunu ifade etti. 

Milletin bu konuda bilgi sahibi olmaya hakkı olduğunu dile getiren Halaçoğlu, yolsuzluk varsa muhatabının millet olduğunu söyledi. 

Fezlekelerin "soruşturmanın gizliliği" ilkesi gereği milletvekilleri tarafından incelenemeyeceğine ilişkin görüşlere değinen Halaçoğlu, "Dosyanın milletvekilleri tarafından görülmemesi gizlilikle ilgisi olan konu değil çünkü milletvekillerinin bilgi sahibi olmadan oy kullanmasını kimse isteyemez" diye konuştu. 

Fezlekeler Meclis'e geldikten sonra değerlendirilmesi ve içeriğine göre karar alınması gerektiğini dile getiren Halaçoğlu, "İktidar partisi grup başkanvekillerinin 'bunlar sadece kurulacak komisyon tarafından incelenir' sözleri yanlış. O zaman TBMM'yi komisyona mı indirgiyorsunuz? Komisyon kurarken TBMM üyeleri oy kullanmayacak mı? Sadece fezlekenin oylanması söz konusuysa Genel Kurul'un toplanmasına da gerek yok çünkü herkes fezlekede ne olduğunu biliyor" dedi. 

Halaçoğlu, fezlekelerin gizlenmesinin iktidarın yararına olmadığını vurgulayarak, "Fezlekenin içeriği TBMM'de okunmazsa, toplum hükümetin yolsuzluğu sakladığı şeklinde algılanacak. İktidarın yapacağı en doğru iş, fezlekeler doğrultusunda ilgili bakanlarla ilgili mahkeme yollarının açılmasını sağlamak" diye konuştu.

Fezlekelerin ilk olarak Adalet Bakanlığı'na gönderildiğinde 45 gün bekletildiğini anımsatan Halaçoğlu, bu aşamada Meclis'e gelen fezlekelerin Adalet Bakanlığı'na gönderilenden 20 klasör civarında eksik olduğunu belirtti. Halaçoğlu, "Herhalde saklanması gereken bir şeyler var diye insanlar düşünmeye başlıyor. Gizlilik, saklanma gibi konular aslında siyaseten alınmış kararlardır ve 30 Mart seçimlerinde iktidar partisine bir şekilde kamuoyu tepkisi gösterilmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Bu onu engellemeyecek" dedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com