Meclis, Yarın "SOMA"yı Görüşecek...

Meclis, Yarın "SOMA"yı Görüşecek...
Soma’daki facia nedeniyle çalışmalarına ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi, yarın partilerin ayrı ayrı verdiği, maden kazası hakkındaki araştırma komisyonu önergelerini görüşecek.

CHP'nin Soma'daki madenlerde ilgili verdiği araştırma önergesini yaklaşık 20 gün önce reddeden, AKP; facia meydana gelince kendisi önerge vermek zorunda kaldı.

CHP ve HDP'nin de kendi önergelerini vermesi üzerine TBMM'de 3 ayrı araştırma komisyonu önergesi oldu. 

YARIN BİRLEŞTİRİLEREK GÖRÜŞÜLECEK

Yarın grup toplantılarının ardından Meclis Genel Kurulu'nda partilerin maden kazası hakkındaki önergeleri görüşülecek. Bir araştırma komisyonu kurulması oylanacak.

CHP: ”AKP, SORUMLUĞU ÖLEN MÜDÜRE ATACAK!"

Cumhuriyet Halk Partisi, kendi önergelerini kısa süre önce reddeden ve kaza nedeniyle önerge vermek zorunda kalan iktidar partisini samimi bulmuyor. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AKP'nin gerçek amacının kazanın sorumlularını bulmak değil, sorumluları kurtarmak olduğunu öne sürmüştü.  Hamzaçebi, "AKP’nin önergesinin tek bir amacı var. Facianın sorumluluğunu denetimi yapan müfettişe ve muhtemelen işletmenin ölmüş olan müdürüne yıkarak hükümeti siyasi sorumluluktan kurtarmak!" diye konuşmuştu. 

SAYIŞTAY ÜYELERİ SEÇİLECEK

Maden faciası sonrası ortaya çıkan uyarıları ve raporları nedeniyle,  önemi daha da iyi anlaşılan SAYIŞTAY'da bu hafta Meclis'in gündeminde olacak. 21 Mayıs Çarşamba günü Sayışta'da boşalan üyelikler için seçim yapılacak. Milletvekilleri, Sayıştay'ın boşalan 5 üyeliği için Plan ve Bütçe Komisyonu'nun bildirdiği 10 üye arasında seçim yapacak.

SPORDA DOPİNG RAPORU 

Çalışmalarını tamamlayan Sporda Doping Araştırma Komisyonu Başkanı Osman Aşkın Bak da, raporunu 21 Mayıs Çarşamba günü kamuoyuna açıklayacak.

ÇOCUK VE KADINLARA YÖNELİK SUÇLAR

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ise, kadın ve çocuklara yönelik suçlarla ilgili önemli düzenlemeler getiren yeni yargı paketini 20 Mayıs Salı günü "Tali Komisyon" olarak ele alacak. 

ENGİN ALAN DÜZENLEMESİ DE YARGI PAKETİNDE OLACAK

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in parti gruplarına öneri olarak sunduğu ve hükümlü MHP milletvekili Engin Alan’ın cezaevinden çıkmasını sağlayacak tek maddelik düzenleme de, ‘yargı paketi’ne girecek. CHP, düzenlemeye destek vereceğini açıklamıştı. MHP ise terörist başı  ‘Abdullah Öcalan ve PKK ’lılara siyaset yolu açacağı’ iddiasıyla düzenlemeye temkinli yaklaşıyor. AKP ve HDP'nin de düzenlemeye olumlu yaklaşması bekleniyor. 

TUNCEL'E DE YARAYACAK

Düzeleme yasalaşırsa, Engin Alan’ı hapisten kurtaracak ve HDP’li Sebahat Tuncel’in, cezası kesinleşmiş olmasına rağmen cezaevine girmesini engelleyecek. Öneri, eğer Çiçek'in verdiği ilk halini korursa, sadece 12 Haziran'da seçilen milletvekillerini ve sadece bu yasama yılını kapsayacak. (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com