Meclis'e 'Paralel Yapı' Düzenlemeleri Geliyor...

Meclis'e 'Paralel Yapı' Düzenlemeleri Geliyor...
AKP; YSK, Yargıtay ve TİB'e El Attı... Meclis'i Gergin Günler Bekliyor...

Meclis yarın açılıyor. Gündemde bakanlarla ilgili yolsuzluk iddiaları,YSK'nın yapısına ilişkin düzenleme, Yargıtay ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı hakkındaki değişiklikler var. 

'Paralel yapı' adı  verdiği cemaat mensupları ile çatışan AKP, bu kademelere karşı savaş açtı. Seçimlerde şaibe iddialarını ve tartışmaları gerekçe göstererek önce YSK'da değişiklik yapılacak.

YSK'YA PARTİLİ ÜYE

Kurulun işleyişinde daha fazla söz hakkına sahip olmak isteyen AKP, RTÜK benzeri bir model üzerinde çalışıyor. Buna göre YSK'da partilerin temsilcileri olacak. AKP kaynakları YSK'nın 11 olan üye sayısının 15’e çıkarılması ve TBMM'de temsil edilen her partiden bir temsilcinin Kurul'da görev yapmasını planlıyor. Ancak bu plan ilerde değişebilir ve her partiden 1 temsilci yerine, sandalye dağılımı esas alınırsa;  YSK, RTÜK'te olduğu gibi iktidarın baskın olduğu bir yapıya büründürülebilir. 

YSK'DAN SONRA YARGITAY VE TİB VAR

AKP, Yargıda ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda da değişikliğe gidecek. Genel Kurul'da bekleyen Danıştay düzenlemesinin yanısıra, Yargıtay için de yeni düzenleme yapılacak. Amaç, Yargıtay'a, HSYK benzeri bir yapı getirip Ceza Genel Kurullarında blok oy ile verilen kararların önüne geçmek. 

TİB, KAPATILACAK MI?

Hükümetin, yasadışı dinlemeler ile mücadele kapsamında, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nı kapatıp, farklı bir yapı oluşturacağı da konuşuluyor. Ancak yeni yapı hakkında henüz kesin bilgi yok. Burada temel amaç da TİB'deki cemaat mensuplarının tasfiyesi... (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com