Meclis,fesih kararına rağmen toplandı

Meclis,fesih kararına rağmen toplandı
Yüksek Askeri Konsey'in fesih kararına rağmen Mısır Parlamentosu yeniden toplandı. Meclis, fesih kararını Yargıtay'a götürme kararı aldı.
Oturum öncesi parlamenterler birbirlerini kutladı. Yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, askeri konseyin kararına meydan okuyarak, Meclis'i toplantıya çağırmıştı.
 
Meclis Başkanı Sa'd el-Ketatini Millet Meclisi'nin bugünkü ilk oturumunda yaptığı konuşmada, ''Anayasa ve yasama komisyonları ile yaptığımız görüşmenin ardından, Anayasa Mahkemesi'nin meclisin feshine yönelik aldığı kararın Yargıtay'a götürülmesi kararı alındı'' dedi.
İkinci oturumun ne zaman yapılacağı hakkında bilgi vermeyen Ketatini, ''Meclis'in tekrar ne zaman toplanacağı önümüzdeki günlerde açıklanacak'' diye konuştu.
 
Yargıtay'a taşımak vakit kaybı
 
AA muhabirine açıklamada bulunan Bağımsız Milletvekili Vahid Abdülmecid ise Meclis'in kararına itiraz ederek, ''Meclisin feshinin Yargıtay'a taşınması boşa vakit harcamadır. Çünkü bu durum Yargıtay'ın yetki alanına girmiyor. Yargıtay, Meclis başkanının talebi halinde sadece milletvekillerinin doğru bir şekilde seçilip seçilmediğine bakar'' dedi. 
 
Karar haftaya görüşülecek
 
Bu arada, Mısır İdare Mahkemesi, Millet Meclisi'nin feshi ve Cumhurbaşkanı Mursi'nin Millet Meclisi'nin toplanması yönündeki kararının iptali için açılan davaları gelecek haftaya erteledi.
 
Mahkeme ayrıca, askeri hastanede yatan Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in sağlık nedenleri gerekçe gösterilerek serbest bırakılması için açılan davaların görüşülmesini de aynı güne bıraktı.(EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com