Meclis'te 4+4+4 mesaisi

Meclis'te 4+4+4 mesaisi
Meclis Genel Kurulu’nda, 4+4+4 teklifinin 14. maddesi kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu’nda, AKP’nin, teklifin, “yükseköğretime giriş ve yerleştirme” başlıklı 14. maddesinin (d) bendinin madde metninden çıkartılmasına ilişkin verdiği önerge kabul edildi.

Kabul edilen önergeyle, “Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarının mezunlarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen aynı meslek dalında yer alan yükseköğretim programlarına yerleşmelerinde, (b) bendindeki puana ek olarak, ortaöğretim başarı puanının yüzde dördü yerleştirme puanına eklenir” ibaresi madde metninden çıkartıldı.

Önergenin gerekçesinde, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla önergenin verildiği ifade edildi.

Teklif üzerindeki görüşmelerin ardından 14. madde kabul edildi.

22. madde kabul edildi

Meclis Genel Kurulu’nda, 4+4+4 teklifinin 13. maddesi kabul edildi.

Kabul edilen 13. maddeye göre, “sekiz yıllık kesintisiz ilköğretim” ibaresi “ilköğretim ve ortaöğretim” şeklinde değiştirildi ve “sekiz yıllık kesintisiz” ibaresi metinden çıkartıldı.

13. maddenin kabul edilmesiyle temel kanun olarak görüşülen teklifin birinci bölümü tamamlandı.

ÖNERGE YAĞMURU

Muhalefet partileri temel kanun olarak görüşülen teklifi adete önerge yağmuruna tuttu. Ancak muhalefet tarafından verilen önergeler kabul edilmedi.(NSK)

10. VE 11. maddeler kabul edildi

Meclis Genel Kurulu’nda, 4+4+4 teklifinin 10. ve 11. maddeleri kabul edilirken görüşmelere “tükürük” ve “kurşun asker” sözleri damgasını vurdu.

Teklifin 11. maddesi üzerinde verilen önerge üzerine söz alan MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, “Sayın Devlet Bahçeli grup konuşmasında yıllarca öncesinden seçim beyannamelerinde ve parti programlarında olan bir maddeyi bugünkü fıkrayı gündeme getirdi ondan sonra AKP tarafından diğerleri dışlanarak tek başına çıkartılmaya çalışıldı. Ben burada milli diyemeyeceğim ama Eğitim Bakanını kutluyorum. İntihalcilik de bir eğitim, hırsızlık sadece camiden halı çalmak değil, düşünce hırsızlığı da çok büyük hırsızlık. Burada AKP’nin MHP’nin, önce siz saygılı olacaksınız. Hırsızlık yapacaksınız ondan sonra mağdur olana diyeceksiniz ki saygılı ol, bunun neresinde saygı var. Hırsızlığı yapan sizsiniz arkadaşlar. Dışlayan sizsiniz. Siz mantıksız bilgisiz kurşun askerler durumuna gelmişsiniz. Bu kurşun askerlik Türkiye’ye de size de fayda getirmeyecek” dedi. Konuşmaların ardından teklifin 11. maddesi kabul edildi.

Kabul edilen 10. maddeye göre; ortaöğretim, ilköğretime dayalı, dört yıllık zorunlu, örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumlarının tümünü kapsayacak. Bu okulları bitirenlere ortaöğretim diploması verilecek.

Teklifin kabul edilen 11. maddesine göre, zorunlu ortaöğretim 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanacak. Bakanlar Kurulu uygulamayı bir eğitim -öğretim yılı ertelemeye yetkili olacak. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com