Meclis'te faşizan tartışması!

Meclis'te faşizan tartışması!
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın sözleri Genel Kurul'daki atmosferi bir anda hareketlendirdi

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın, "10 yıllık iktidarı döneminde birtakım vesayetleri etkisiz hale getiren AKP, bu dönemin sonunda, sivil görünüm altında, faşizan bir yapıyı oluşturmuştur" sözleri Meclis'te tartışma yarattı.

TBMM Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Sayıştay, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Başbakanlık, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği bütçeleri görüşmeleri "faşizan", "Oslo görüşmeleri" ve "özür" tartışmalarına sahne oldu.

CHP'Lİ KART'IN KONUŞMASI TANSİYONU YÜKSELTTİ

Başbakanlık bütçesi üzerine konuşan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AKP'yi sert sözlerle eleştirerek, "Türkiye'de 2005 yılından bu yana istihbarat ağırlıklı bir yönetim yapılanması söz konusudur.İstihbarat eliyle, Türkiye'nin yargı ve siyaset gündemi belirleniyor.Demokratik açılım yapmak iddiasındaki hükümet, bu açılımı Polis Akademisi'nin önderliğine ve İçişleri Bakanı'na tevdi ediyor" dedi.

AKP'ye "faşizan" suçlamasında bulunan Kart, "10 yıllık iktidarı döneminde birtakım vesayetleri etkisiz hale getiren AKP, bu dönemin sonunda, sivil görünüm altında, faşizan bir yapıyı oluşturmuştur. Parti devleti ve polis devletini oluşturmuştur 'Tek Adam' anlayışının, Türkiye'yi getirdiği 'fetret' yapılanmasından söz ediyoruz" dedi.

AKP TEPKİ GÖSTERDİ, ÖZÜR İSTEDİ

Kart'ın sözlerine tepki gösteren AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Faşizan bir yönetimi sergilediğini söyledi. Sayın konuşmacı mensup olduğu partinin geçmişine baksın. Bir tek parti devleti CHP'nin tek başına iktidar olduğu dönemde olmuştur, başka da parti devleti olmamıştır" dedi.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal da, "Sayın Kart partimize karşı faşizan ifadesini kullanmıştır. Kendisini özür dilemeye davet ediyoruz" dedi.

"CHP 5 YILDIZLI OTELLERİN LOBİSİNDE KURULMAMIŞTIR"

Sataşma nedeniyle söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "CHP 7 kişinin bir araya gelerek damga puluyla, dilekçeyle İçişleri Bakanlığına müracaatla kurulmamıştır. Bu parti 5 yıldızlı otellerin lobisinde kurulmamıştır. Buradan size ekmek çıkmaz. Siz Kenan Evren ile aynı kafadasınız" dedi.

MHP'Lİ VURAL, MİT MÜSTEŞARINI SORDU

Söz isteyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, "Başbakanlık Müsteşarı nerede? MİT Müsteşarı nerede? Bu bürokratlarda yılda bir kez milletvekillerinin huzuruna çıkmayı öğrensinler. Sadece gazetelerde görebiliyoruz. MİT Müsteşarı Oslo'da değilse gelsin" dedi.

"OSLO'DA GÖRÜŞMELER YAPTINIZ, İYİ YAPTINIZ"

Başbakanlık, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, MİT Müsteşarlığı, MGK Genel Sekreterliği bütçeleri üzerine konuşan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da, "Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği lağvedilmelidir" dedi. Tutuklu milletvekillerinin cezaevinde değil, Meclis'te olması gerektiğini belirten Sakık, "Biz parlamentoyu göreve davet ediyoruz" dedi.

"MİT Müsteşarlığından da arkadaşlar vardır burada" diyen Sakık, "Oslo'da görüşmeler yaptınız, iyi ettiniz. Allah sizden razı olsun" dedi. Sakık, şöyle devam etti:

"Siyaset dünyasına bakmayın, kıskançtır, yapamadıkları şeyi bir başkaları yaptığında kıyametleri koparırlar. Siz gittiniz görüştünüz, görüşmeler askıya alındı, korkmayın halk sizin arkanızdadır. Toplum kan ve şiddetin durmasını istiyor. Siyaset dünyası buradan nemalanıyor. Eğer kan ve şiddet durursa pek çok parti Türkiye'de misyonunu bitirecek. Siz yolunuza devam edin. Burada sizin iktidar hesabınız yok. Bu çalışmaları Oslo'da mı, Kandil'de mi, Süleymaniye'de mi, Avrupa'nın başka ülkelerinde nerede yaptıysanız tekrar o irade bu çalışmaları sürdürmelidir."

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com