Meclis'te gergin oturum

Meclis'te gergin oturum
Meclis Genel Kurulu'nda, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu Tasarısı üzerinde sert tartışmalar yaşandı.

 ANKARA - Meclis Genel Kurulu'nda, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerinin sonunda tansiyon yükseldi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, "Bugün siyasi tarihimizin bu parlamentonun en ağır kararlarından bir tanesini aldınız. Nasıl alkışlıyorsunuz? Bu bir utanç yasasıdır. İnsan hakları bugün Türkiye'de sınıfta kalmıştır. Sizler bugün insan haklarını ayaklar altına aldınız. Yazıklar olsun sizlere" diyerek tepki gösterdi.

AKP'Lİ VEKİLLER SIRA KAPAKLARINA VURDU

Gök'ün sözlerine AKP milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi.Gök de, "Utanın, Türkiye'de insan haklarını ayaklar altına aldınız. Sizler yargıyı kuşattınız" diyerek konuşmasına devam etti. Bu arada salonda tansiyonu yükselten karşılıklı sözlü atışmalar yaşandı.
Gök de, "Nasıl alkışlıyorsunuz. Bu utanç tablosunun altında kalacaksınız. Sizin memurunuz olan bir insan hakları kurumuna ihtiyacınız vardı, bir memur kurum istiyorsunuz, bir atanmış kurum istiyorsunuz, alın bu kurumu ne kadar taşıyacaksınız, taşıyamayacaksınız" dedi.

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de, "Burada her arkadaşımızın kullandığı oy milletin iradesini temsil eder" dedi. Canikli, şöyle devam etti:

"Eğer arıyorsan talimatla nasıl iradenin ipotek aldığının örneğini arıyorsan anayasa görüşmelerine bakacaksın. Anayasa görüşmelerinde burada grubunun nasıl bloke edildiğini nasıl emirle talimatla oy kullandığına bakacaksın, hatırlayacaksın, burada suçlamada bulunurken önce kendi geçmişine bakacaksın, kendi tarihine bakacaksın, ondan sonra konuşacaksın. Milletin iradesi burada en güçlü şekilde kullanılmaya devam edecek, bağırsanız da devam edecek, çağırsanız da devam edecek, hoplasanız da devam edecek zıplasanız da devam edecek. Burada kullanılan iradeye saygı duymayan millet iradesine saygısızlık yapıyor."

"SİZ ÖZGÜR İRADELİ MİLLETVEKİLLERİ DEĞİLSİNİZ"

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de, "Bizim tarihimizde utanılacak bir şey yok. Bizim tarihimizde Kurtuluş Savaşı var. Sizin tarihinizde sizin arkanızda ise sadece Remzi Gür'ün ceketi var. Siz özgür iradeli milletvekilleri değilsiniz. Siz bu kanunla kapı kulu bir kurum kuruyorsunuz. Siz iktidar sarhoşluğu içindesiniz. Sizin tarihinizde Cumhuriyete karşı ayaklanmalar var. Sizin arkanızda Ramsey'in ceketi var" dedi.

Bu arada CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ile AKP'li vekiller arasında sözlü tartışma yaşandı. 

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com