-Meclis'te Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu kuruluyor

-Mecliste Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu kuruluyor
Başbakan Yardımcısı Atalay:

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulu'nda, MİT Teklifi üzerindeki görüşmelerde, Meclis'te Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu kurulmasını içeren önerge kabul edildi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Çok önemli bir komisyon kuruyoruz. Biz burada yine büyük bir reform yapıyoruz. TBMM'ye çok önemli, yeni bir fonksiyon kazandırıyoruz. Siyaset kurumuna, milli iradeye saygımızı bir kez daha ifade ediyoruz" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Kanunu'nda değişiklik yapan teklif üzerinde görüşmeler devam ediyor. Teklife TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu kurulması için yeni madde ihdas edilmesine ilişkin önerge ele alındı.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, hükümeti böyle bir önerge verdiği için takdir ettiğini, ancak önergede Meclis'in MİT'in çalışmalarını denetleyeceğine ilişkin hiçbir ibarenin bulunmadığını söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, önergede, "komisyon istihbarat kurumlarının hazırladığı raporlar üzerinde gerekli değerlendirmeleri yapar, görüş ve öneriler sunar"  şeklinde ibarelerin bulunduğunu belirterek, "Burada 'komisyon istihbarat birimlerinin faaliyetlerini denetleyecek' diye bir cümle yok. Ayrıca burası yasama organı; neden görüş ve öneri sunuyor. Ayrıca, Başbakan'ın kişisel, siyasi talimatlarının gereğinin yerine getirildiği, bunların toplumdan gizlendiği bir yerde devlet sırrı bir anlam ifade etmiyor" diye konuştu. 

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu da önergedeki, "komisyon öneride bulunur" ifadesine tepki gösterdi. Halaçoğlu, bunun Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nin işi olduğunu kaydetti.

Komisyonun çalışmaları ile ilgili rapor hazırlayacağına ilişkin hüküm de bulunduğunu belirten Halaçoğlu, "MİT'in hangi görevi yerine getirip getirmediğini bilmeden nasıl rapor hazırlayacaksınız? Siz kimi kandırıyorsunuz? MİT'e verilen görevlerin hukuki olup olmadığını bilmeden bu komisyon nasıl görev yapacak?" dedi.

 

-"Demokratik bir reform"

 

Hükümet adına söz alan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Meclis'te ilk defa Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu kurulacağını, siyaset kurumunun, devletin en önemli işlerini denetlemesinin yolunu açtıklarını söyledi.

Muhalefetin tepkisini eleştiren Atalay, "Muhalefetten biri bari 'teşekkür ederiz' deseydi. Diyemiyorlar. Çünkü bu ülkede demokratikleşme adına, milli iradeyi koruma ve güçlendirme adına adımları AK Parti atıyor ve muhalefet bunu hazmedemiyor. Çok önemli bir komisyon kuruyoruz. Biz burada yine büyük bir reform yapıyoruz. TBMM'ye çok önemli, yeni bir fonksiyon kazandırıyoruz. Bu önergeyi yürütme veriyor. 'Ben açığım, gel beni denetle' diyor. Siyaset kurumuna, milli iradeye saygımızı bir kez daha ifade ediyoruz" diye konuştu.

Muhalefet milletvekillerinin, önergeye ilişkin, "göstermelik, göz boyama, komisyonun denetim yetkisi yok" gibi ifadelerine de tepki gösteren Atalay, bunların gerçeği yansıtmadığını belirtti. 

Atalay, komisyonun rapor hazırlarken istihbarat kurumlarının temsilcilerini çağırabileceğini, sorular sorabileceğini, denetimini yapabileceğini dile getirdi. 

Atalay, şöyle devam etti: 

"TBMM'de Savunma ve İçişleri komisyonları var ama biz ayrıca Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu da olsun istedik. Bu komisyon, hükümetin bu konudaki çalışmalarını değerlendirebilecek. Gerektiğinde yeni öneriler getirecek.

Biz bu önemli komisyonu demokratik bir reform olarak görüyoruz. Bu komisyon denetleme komisyonudur. Bundan sonra yüce Meclis, 'istihbarat birimleri nasıl çalışır, yöntemleri faaliyetleri neler, telefon dinlemeleri nasıl yapılıyor' gibi ayrıntıları öğrenebilecek."

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, Atalay'ın, "Türkiye'nin parti devletinden istihbarat devletine geçiş" sorumluluğunu üstlendiği için "hırçın" olduğunu iddia etti. 

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ise "Demokrasi ve hukukun son kırıntıları yok ediliyor. Rejimin dönüştürülmesinin sağlandığını dehşetle izliyoruz. Türkiye'de artık rejim fiilen dönüşmüştür" dedi.

 

-"Danışma değil denetim"

 

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, teklife ilişkin eleştirilerini dile getirirken, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın teklifin görüşmelerinde TBMM Genel Kurulu'nda bulunmamasını eleştirerek, "MİT Müsteşarı İmralı ya da Kandil'e gitti herhalde" dedi.

MİT-PKK işbirliğinin söz konusu olduğunu iddia eden Akçay, "MİT-PKK düzenlemesi yapılıyor. Bu MİT değil, TİT yasasıdır" dedi.

Akçay'a yanıt veren Başbakan Yardımcısı Atalay, Akçay'ın "devlet ciddiyeti yok" diyerek Hükümeti suçladığını belirttti. Atalay, "Biz 12 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni yönetiyoruz. Türkiye, dünyanın büyük, kişilikli, onurlu ülkelerinden birisidir" dedi.

Beşir Atalay, bu Cumhuriyetin en önemli kurumlarından birisinin yasasını görüştüklerini ifade ederek, "Buradaki konuşmalara o yönde özen gösterilmeli. 'MİT Müsteşarı' yok gibi eleştiriler... Burada, şu sıralarda oturması gereken Hükümet ve komisyondur, başka kimsenin olması gerekmez. Ama MİT'den de ilgili kurumlardan da yöneticilerimiz vardır. Bu işin sorumlusu komisyon ve Hükümettir" diye konuştu.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Atalay, kurulacak komisyonun, hazırlayacağı raporu TBMM Başkanlığı'na sunacağını, TBMM Başkanlığı'nın da bunu Genel Kurul'a göndereceğini ya da İçtüzük'te belirtilen diğer işlemleri uygulayacağını ifade etti. 

Atalay, söz konusu komisyonun danışma değil denetim işlevi göreceğini söyledi. Beşir Atalay, komisyonun çalışma şekli, gizliliğin sağlanması, üyelerin seçimi gibi işlemlerin de TBMM'nin işi olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com