Meclis'te küfür eden vekil yandı!

Meclis'te küfür eden vekil yandı!
3 parti anlaştı: Meclis'te küfür eden vekil yandı!
Meclis Anayasa Yazım Komisyonu "yasama sorumsuzluğu ve dokunulmazlığı" maddesinde uzlaştı. AKP, CHP, BDP madde uzlaşırken, MHP fıkraya "Sövme suçu istisna olduğu takdirde; terörün ve şiddetin teşviki veya övülmesi, kişiler arasında kin ve nefretin teşviki gibi sövmeden daha vahim suçların istisna tutulmaması bir çelişki oluşturmaktadır" diyerek maddenin yetersiz olduğunu buyüzden destek vermediklerini açıkladı.
 
"Milletvekilleri Meclis çalışmaları ile ilgili oy, söz ve düşünce açıklamalarından dolayı sorumlu tutulamaz. Sövme suçu ve disiplin cezaları sorumsuzluk kapsamı dışındadır" şeklinde "yeşil" olarak yazıldı. Buna göre milletvekilleri Meclis çalışmalarıyla ilgili oy, söz, düşünce ve açıklamalarından dolayı sorumlu tutulamayacak. Küfreden bir milletvekiline ise ceza ve tazminat davası açılabilecek.
 
Genel Kurul'da hakaret eden vekile ise uyarma ve kınama gibi İçtüzükteki disiplin hükümleri uygulanabilecek. Küfür dışında, vatandaşa veya başka bir vekile hakaret eden bir milletvekiline tazminat davası açılamayacak.
 
AKP'li milletvekili Zeyit Aslan, Meclis'te CHP milletvekili Kamer Genç'e ağza alınmayacak küfürler etmişti. (BCE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com