MECLİS’TE ‘SİNGAPUR VE TAYLAND GEZİSİ’ SIKINTISI

MECLİS’TE ‘SİNGAPUR VE TAYLAND GEZİSİ’ SIKINTISI
MECLİS’TE ‘SİNGAPUR VE TAYLAND GEZİSİ’ SIKINTISI

ADANA - Adana Büyükşehir Belediye Melis Üyesi Sıtkı Polat, Tayland ve Singapur’a gerçekleştirmiş oldukları gezi hakkında yanlış yorum ve eleştiriler yapıldığını, bunun bilgi eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Polat, bundan sonraki yurtdışı gezilerine, basının kendi içinden seçeceği bir heyetin de götürülmesi yönünde meclise teklifte bulundu.
Büyükşehir Belediye Meclisi, ‘2012 Yılı Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın üçüncü birleşimini gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Meclis Toplantı Salonu’ndaki oturuma Meclis Başkanvekili Halil Tüm başkanlık yaptı. Gündem dışı söz olarak kürsüye çıkan Sıtkı Polat, 24 Mayıs-01 Haziran 2012 tarihleri arasında Büyükşehir Belediye Meclisi olarak, Singapur ve Taylan’da yönelik bir gezi organize edildiğini hatırlatarak, bu seyahat ile ilgili olarak çeşitli spekülasyonlar yapılıp, gerçeği yansıtmayan iddiaların gündeme taşındığını anlattı.
“BUNDAN SONRAKİ GEZİLERDE BASINDAN DA BİR HEYETİ GÖTÜRMELİYİZ”
Polat, “Bu seyahat ile ilgili olarak basında yer alan yanlış yorumlar yapıldı. Sorunun, gazeteci arkadaşların ziyaret ve temaslarımızı görmemelerine bağlıyorum. Bundan sonraki ziyaret ve temaslarda basının da kendi içinde seçeceği bir heyetin, bizimle gelmesini buradan öneriyorum. Eğer onlar da bizimle gelseydiler eğer, imarın nasıl yapılması gerektiğini, yol ve bahçelerin nasıl düzenli yapılabileceğini bizimle birlikte görürlerdi” dedi.
Özellikle Singapur’daki güzelliklerin Adana’da da hayata geçirilebilmesi noktasında bir ekip kurulup, vakit kaybedilmeksizin harekete geçilmesinden yana olduğunu dile getirdi. Ancak buna rağmen gerçekleştirilen gezinin, farklı şekillerde değerlendirildiğini belirten Polat, konuşmasını da şöyle sürdürdü; “Hepimiz toplumda belirli bir yeri ve konumu olan insanlarız. Önce Allah’a, sonra aile ve çevremize karşı sorumluluklarımız var. Bunun için basında bu tür haberler yapan arkadaşlarımızın, daha akılcı düşünmelerini bekliyorum. Umarım, bir daha böylesi bir durumla karşı karşıya kalmayız.”
“İŞ SAPTIRMAYA GELİNCE HERKES KONUSU SAPTIRIYOR”
Singapur gezisine katılmadıklarını, burada başından beri bir tavır ortaya koyduklarını ve bu tavırlarının geziye karşı değil, konunun saptırılacağı önceden gördükleri için söz konusu geziye karşı olduğunu anlatan bir diğer Meclis Üyesi Bekir Sıtkı Özer de, konunun Singapur ve Tayland’a gidip gitmeme konusu olmadığını, çok daha farklı boyutları bulunduğuna işaret etti.
Özer, “Aynı günlerde bu ‘Singapur Gezisi’ni eleştiren, yerden yere vuran ve bu geziyi; ‘seks turizmi’ olarak adlandıran televizyon kanalında yapılan yayınlarda; ‘Şok, şok, şok … Büyükşehir Belediye çatısı altında görev yapan bürokratlar hakkında şok iddia… Pazartesi gününü bekleyin’ diye haberler çıkıyordu. Herkes gibi biz de pazartesi gününü bekledik ama o gün ekranlara bürokratlar hakkında herhangi bir haber gelmedi. Ama belediye meclis üyeleri yerden yere vurulmaya devam edildi. Bizim içimizden çıkan belediye başkanvekilinin tavrı nedir? İşte bunu sorgulamak lazım. Sadece Singapur’a değil, Tanzaya’ya da gidebilirsiniz. Her gittiğimiz yerde mutlaka öğrenilecek bir şey var. Bunu yürekten söylüyorum. Ama saptırmaya gelince herkes konuyu saptırıyor” ifadesini kullandı.
“BAZI ŞEYLER HAKKINDA YORUM YAPMADAN ÖNCE DÜŞÜNMELİYİZ”
“Sanki Tanzanya’ya gitmişiz gibi bir tavır takınılıyor bize karşı” diyen Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Aslan da, Tayland’ın 25 milyar dolarlık dış ticaret fazlası olmasının yanında hazinesinde 70 milyar dolarlık bir rezervi olmasının yanında ülkedeki işsizlik oranının neredeyse sıfır olduğunu anlattı. Ancak tüm bunların görmezden gelinerek, acımasızca eleştirilerde bulunulduğu yorumunu yapan Aslan, “Bugün kentte kullandığımız otomobiller için gerekli olan tüm yedek parçalar ile birlikte elektronik eşyaların da geldiği bir ülke. Tayland, yatırım için mükemmel bir alan. Yatırım yapmanın da ötesinde, bu ülkeye hangi mal ya da ürünleri satmamız gerektiğinin hesabını yapmalıyız. Taylan, dediğiniz ülke, Türkiye’den ekonomik olarak çok daha iyi bir noktada. Bazı şeyler hakkında yorum yapmadan önce düşünmek zorundayız” dedi.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com