Meclis'te yeni yasama yılı ne zaman başlıyor?

Meclis'te yeni yasama yılı ne zaman başlıyor?
Meclis, 24. Dönem 3. Yasama Yılı’na 1 Ekim’de başlıyor.
Yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla ilk tören, saat 14.00’te Meclis kampüsü içindeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve saygı duruşuyla başlayacak.
 
TBMM Genel Kurulu, saat 15.00’te Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplanacak. Çiçek’in sunuş konuşmasının ardından istiklal Marşı okunacak. Daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni yasama yılı açış konuşmasını yapacak.
 
TBMM Genel Kurulu, Gül’ün konuşmasının ardından başka bir konu görüşmeyerek çalışmasını tamamlayacak.
 
Yeni yasama yılının başlaması dolayasıyla TBMM Tören Salonu’nda gerçekleştirilen resepsiyon, geçen yıl olduğu gibi iptal edildi. Bunda, son günlerdeki terör olayları ve şehitlere saygının etkili olduğu ifade edildi.
 
Gündem yoğun
 
Meclis’i yeni yasama yılında yoğun bir gündem bekliyor.
 
TBMM Genel Kurulu, ilk hafta denetim konuları ve uluslararası anlaşmaların onaylanmasını içeren yasa tasarılarını ele alacak.
 
Yerel seçimlerin 27 Ekim 2013’te yapılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifi ilk haftalarda gündeme gelecek. AKP ve MHP’li milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulması planlanan teklif, yeni yasama yılının başlamasının ardından önce Anayasa Komisyonu’nda, daha sonra Genel Kurul’da ele alınacak.
 
Sınır ötesi operasyonlar konusunda Hükümet’e verilen yetkinin süresi 17 Ekim’de doluyor. Bu nedenle, konuyla ilgili Meclis’e gelecek olan tezkerenin, 17 Ekim’den önce Genel Kurul’da görüşülmesi bekleniyor.
 
Ayrıca, bazı BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlık dosyaları da yeni yasama yılının gündem konularından birini oluşturacak. AKP, ”bazı BDP milletvekilleri ile PKK’lı teröristlerin kucaklaşması” ile ilgili fezlekelerin Meclis’e gelmesinin ardından süreci başlatacak. AKP, konuyla ilgili Anayasa değişikliği yapmak yerine, kriter belirleyerek, dosya bazında ele alma seçeneği üzerinde duruyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com