Meclis'teki askere kışla yolu gözüktü!

Meclis'teki askere kışla yolu gözüktü!
TBMM'deki askeri tabur kaldırılırken, emeklilik için personel teşvik edilecek.

Meclis idari teşkilatının kuruluş, görev, yetki ve sorumluluklarını düzenleyen kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. Yeni teklifte Meclis'teki askeri tabur kalkacak ve törenler için ihtiyaç halinde Cumhurbaşkanlığı'ndan istenecek ve tamamen başkanın emrinde olacak. Meclis'in yüzde 40'ı emeklilik için özendirilecek ve boşalan kadrolar iptal edilecek.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Başkanvekilleri Mehmet Sağlam ve Sadık Yakut'un imzasını taşıyan ''Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanunu Teklifi'', 6 Ekim Perşembe günü, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınacak.

Teklife göre, TBMM Başkanı'na yardımcı olmak üzere 5 Başkan başmüşaviri, 15 Başkan müşaviri ve Genel Sekreter'e yardımcı olmak üzere de 15 müşavir atanabilecek. Başkan başmüşaviri, Başkan müşaviri ve müşavir kadrolarına, her biri kadro unvanının toplam sayısının yüzde 40'ı oranında devlet memuriyeti hakkındaki hükümlere göre açıktan veya naklen atama yapılabilecek.

PERSONEL SINAVLA ALINACAK

Memuriyette ilk defa idari teşkilat kadrolarında başlayacak olanlar, ÖSYM tarafından yapılan sınavda başarılı olanlar arasından sınavla seçilecek. Bu şekilde atanacaklarda aranacak özel şartlar ve sınavlar ile atamaya ilişkin usul ve esaslar, Başkanlık Divanı'nca çıkartılacak bir yönetmelikle düzenlenecek.

İdari teşkilatta toplam kadro sayısının yüzde 20'sini geçmemek üzere, sözleşmeli ve geçici personel de sınavla alınmak koşuluyla çalıştırılabilecek. Personel, Başkanlık tarafından uluslararası kuruluşlarda görevlendirilebilecek.

TBMM faaliyetleri ile ilgili Meclis Başkanı'na danışmanlık yapmak üzere, kadro şartı aranmaksızın ve diğer kurumların sözleşmeli personel çalıştırılması hakkındaki hükümlere bağlı olmaksızın, Başkan'ın görev süresiyle sınırlı olmak kaydıyla sözleşmeli olarak 5 Başkan danışmanı çalıştırılabilecek.

EMEKLİSİNİ DOLDURAN PERSONEL

TBMM Genel Sekreterliği kadrolarında görev yapmakta olanlardan, teklifin kanunlaşmasının ardından emekli aylığı bağlanmaya hak kazanmış olan ve bu tarihten itibaren 3 ay içinde emeklilik başvurusunda bulunanlara, emekli ikramiyesi; yaş haddinden emekliliğine en fazla 3 yıl kalanlara yüzde 20, 3 yıldan çok 6 yıldan az kalanlara yüzde 30, 6 yıldan fazla kalmış olanlara yüzde 40 oranında fazla ödenecek. Bu şekilde emekli olanlardan boşalan toplam kadro sayısının yüzde 40'ı hiçbir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılacak.

GÜVENLİK TBMM'NİN EMRİNDE

TBMM güvenlik hizmetleri, idari teşkilat bünyesinde yer alan Güvenlik Müdürlüğü aracılığı ile yerine getirilecek. Başkanlığın sorumluluğuna tahsis edilmiş bina, tesis, eklenti ve arazinin emniyeti ve diğer kolluk hizmetleri Başkan'ın emrinde Güvenlik Müdürlüğü tarafından yerine getirilecek. Güvenlik Müdürlüğü personelinin mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri Başkanlık Divanı tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek. Söz konusu düzenlemenin, 2015 yılında yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Başkan'ın talebi üzerine TBMM'de düzenlenen resmi tören ve karşılamalar için Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığından yeteri kadar askeri personel temin edilecek. TBMM'de görev yaptığı sürece askeri personel Meclis Başkanı'nın emrinde görev yapacak.

DAİRE BAŞKANLIKLARI

TBMM Genel Sekreterliğine bağlı 6 daire başkanlığı kaldırılarak, 27 birim müdürlüğü oluşturulacak.

Teklifle, Yasama ve Denetim Hizmetlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısına bağlı olarak, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Yasama Belgeleri Basım Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Milletvekili Hizmetleri Müdürlüğü ve Eğitim Müdürlüğü oluşturulacak.

Milli Saraylar Dairesi Başkanlığı kaldırılacak ve söz konusu Başkanlık yönetimi altındaki birimler de Genel Sekreter Yardımcılığına bağlanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com